Przejdź do treści
Źródło artykułu

Systemy obrony powietrznej na kieleckich targach uzbrojenia

Udział kolejnych firm w projekcie "Tarcza Polski", prezentacja norweskiej propozycji przeciwlotniczej, nadanie imienia gen. Andersa nowemu wozowi bojowemu to niektóre z punktów rozpoczynających się w poniedziałek targów zbrojeniowych w Kielcach.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który po raz 18. rozpoczyna się w poniedziałek w Kielcach, zgromadzi w tym roku ponad 270 wystawców z 24 krajów, w tym reprezentantów największych koncernów zbrojeniowych, takich jak BAE Systems, Boeing, MBDA, Raytheon i Elbit.

Udział zapowiedziało także 20 delegacji narodowych, sześciu z nich będą przewodniczyć ministrowie obrony. Krajem wiodącym tegorocznego Salonu będzie Wielka Brytania.

Grupa Bumar, tak jak przed rokiem, zaprezentuje przygotowany wspólnie z europejskim koncernem przemysłu kosmicznego i rakietowego MBDA projekt systemu obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej "Tarcza Polski". Kolejne polskie firmy podpiszą list intencyjny o współpracy przy projekcie.

Swoją propozycję systemu obrony przeciwlotniczej przedstawi norweska firma Kongsberg, wybrana przed dwoma laty na dostawcę rakiet dla nabrzeżnego dywizjonu polskiej marynarki.

Nowością będzie zaprezentowany przez Bumar projekt wielozadaniowej platformy bojowej, która dzięki budowie modułowej może być podstawą bojowego wozu piechoty, lekkiego czołgu, wozu ewakuacji medycznej i innych pojazdów. Podczas targów konstrukcja otrzyma imię generała Władysława Andersa. W uroczystości ma wziąć udział córka generała.

Inna zapowiadana nowość to modułowy system broni strzeleckiej 5,56 mm opracowany przez Wojskową Akademię Techniczną i Fabrykę Broni Łucznik.

Firma Sikorsky wraz z PZL Mielec zaprezentują śmigłowiec S70i Black Hawk, produkowany od niedawna także w Polsce.

Oprócz broni wystawcy pokażą różnego rodzaju amunicję, a z drugiej strony produkty mające przed nią chronić, np. osłony balistyczne dla żołnierzy i pojazdów. Będzie też można obejrzeć przyszłościowe wyposażenie żołnierza, pozwalające np. na bieżąco monitorować jego stan zdrowia.

Jak co roku swoją wystawę będzie miało polskie wojsko. Pod hasłem "Nowe standardy w profesjonalnej armii" siły zbrojne przedstawią m.in. sprzęt pancerny i artyleryjski oraz inżynieryjny, odbędzie się też pokaz działania plutonu w zasadzce.

Z każdym rokiem rośnie liczba uczestników targów przyjeżdżających do Kielc. Swoje produkty prezentują tu także firmy z Brunei, Chin, Korei Południowej, Indii i Algierii. Co roku MSPO przyciąga ponad 13 tysięcy zwiedzających.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony