Sejm uchwalił zmiany w Prawie lotniczym dotyczące lotnisk wojskowych
Sejm zmienił w czwartek Prawo lotnicze, umożliwiając tym samym cywilnym samolotom korzystanie z lotnisk wojskowych. Nowelizacja ma ułatwić siłom zbrojnym wykonywanie zadań i obniżyć ich koszty.
Za przyjęciem nowelizacji głosowało 408 posłów, przeciw był jeden, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Obecnie w Polsce lądowanie cywilnego samolotu na wojskowym lotnisku możliwe jest tylko na nielicznych lotniskach, np. tych, przy których działają zarówno cywilne, jak i wojskowe porty lotnicze. Inne państwa NATO powszechnie wykorzystują cywilne statki powietrzne do transportu wojskowego i zezwalają im na operacje na lotniskach wojskowych.
Dzięki uchwalonym w czwartek regulacjom cywilne transportowe statki powietrzne będzie można wykorzystywać np. do zaopatrzenia polskich kontyngentów wojskowych za granicą. Po zmianach łatwiejszy ma się stać transport ładunków wielkogabarytowych i niebezpiecznych na miejsce załadunku lub wyładunku. W uzasadnieniu projektu wspomniano, że nowe regulacje ułatwiłyby transport wraku Tu-154 ze Smoleńska.
Po zmianach w prawie udostępnienie lotniska wojskowego samolotom cywilnym będzie za każdym razem wymagać zgody dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych, wydanej w porozumieniu z dowódcą jednostki, która użytkuje lotnisko wojskowe. Operacje lotnictwa cywilnego na lotniskach wojskowych mają być wykonywane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Polskie wojsko korzysta z cywilnego transportu np. w ramach natowskiego programu SALIS (Strategic Airlift Interim Solution - tymczasowego zaspokojenia zapotrzebowania na transport strategiczny). Dzięki temu możliwy był przerzut ciężkiego sprzętu do i z Afganistanu samolotami czarterowanymi w Rosji i na Ukrainie.
Według uzasadnienia, zmiany w Prawie lotniczym mają przynieść 36-37 mln zł oszczędności rocznie.
Nowelizacja trafi teraz do Senatu, ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.(PAP)
ago/ itm/
Komentarze