Samoloty i śmigłowce produkowane w PZL Mielec będą malowane w nowej lakierni

Samoloty i śmigłowce produkowane w PZL Mielec będą malowane w nowej lakierni – poinformował w czwartek koncern Lockheed Martin, do którego należą PZL Mielec.

W nowym obiekcie będą lakierowane samoloty M28 i śmigłowce S-70i Black Hawk, a także inne statki powietrzne o podobnych gabarytach – zapowiedział producent.

Wartość inwestycji wyniosła 13,5 mln zł, powiększono halę lakierni i wyposażono ją w nowe systemy. "Nowy obiekt zapewnia maksymalną dbałość o bezpieczeństwo i środowisko, gwarantując przy tym najwyższy poziom ochrony pracowników. Lakiernia została wyposażona w najnowocześniejsze układy wentylacji i filtracji, instalacje tryskaczy przeciwpożarowych, systemy wykrywania zagrożeń i automatykę, które gwarantują najwyższy standard bezpieczeństwa użytkowania" – zapewnił Lockheed Martin.

Zastosowane w lakierni energooszczędne oświetlenie LED oraz instalacje, w tym nowy system pomp, magazyn środków lakierniczych oraz system wentylacyjny, który dostosowuje wielkość strumienia powietrza do rozmiarów lakierowanych elementów, pomagają zminimalizować wpływ obiektu na środowisko - zaznaczył LM. Firma zwróciła uwagę, że wprowadzenie nowych systemów nawiewu pozwoliło na zmniejszenie ilości powietrza potrzebnego do wykonania procesów o ponad 60 procent.

"Jesteśmy zaangażowani w sprawy związane z ochroną środowiska, promowaniem innowacyjności i odpowiedzialnym rozwojem biznesu, przyczyniając się do zapewnienia bardziej zrównoważonej przyszłości dla naszych pracowników i społeczności lokalnej" – powiedział cytowany przez LM prezes zarządu i dyrektor naczelny PZL Mielec Janusz Zakręcki.

"Zastosowane w obiekcie innowacyjne technologie gwarantują niskie koszty eksploatacyjne, minimalizują wpływ na środowisko naturalne oraz zapewniają jakość prowadzonych procesów na najwyższym, światowym poziomie" – dodał.

W ubiegłym roku w PZL Mielec uruchomiono wydział produkcji części kompozytowych. Od prywatyzacji firmy w 2007 roku łączne inwestycje w modernizacje hal produkcyjnych i infrastruktury PZL Mielec wyniosły ponad 150 mln USD.

PZL Mielec, z 1700 miejscami pracy, to największy zakład produkcyjny koncernu Lockheed Martin poza Stanami Zjednoczonymi. Stąd pochodzą śmigłowce Black Hawk dostarczone polskim wojskom specjalnym i policji; w Mielcu są też produkowane śmigłowce dla odbiorców zagranicznych. Pod koniec stycznia spółka PZL Mielec złożyła Rumunii ofertę na 12 wielozadaniowych śmigłowców w wersjach lądowej i morskiej.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ mrr/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus