Rzeszów: powstanie "lotnicze" centrum naukowe dla studentów i młodzieży
Milion zł będzie kosztowało uruchomienie w Rzeszowie centrum naukowo-edukacyjnego, wyposażonego m.in. w nowoczesne demonstratory zjawisk z zakresu fizyki i techniki lotniczej. Pieniądze na budowę centrum przekazał amerykański potentat lotniczy UTC.
Pieniądze od UTC trafiły do Fundacji Wpierania Edukacji Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, która - we współpracy z Politechniką Rzeszowską - zajmie się uruchomieniem centrum. Choć będzie ono zlokalizowane na terenie kampusu uczelni, działalność edukacyjna, którą będzie prowadzić, ma być adresowana nie tylko do studentów, ale też do uczniów, a nawet przedszkolaków. W centrum mają znaleźć się nowoczesne demonstratory zjawisk fizycznych, przede wszystkim dotyczące lotnictwa.
Thomas Reynaert, prezydent oddziału UTC na Europę powiedział w piątek, że powodem sfinansowania centrum są: rosnące potrzeby przemysłu lotniczego pod względem pozyskiwania wysoko wykształconych pracowników, a także "chęć dania czegoś od siebie" społecznościom na terenach, gdzie UTC działa w Polsce.
Marek Darecki - prezes WSK PZL Rzeszów i prezes Stowarzyszenia Dolina Lotnicza podkreślał, że przemysł lotniczy na Podkarpaciu, działający w ramach tego międzynarodowego stowarzyszenia producentów, to "ewenement na skalę światową". Przypomniał, że stowarzyszenie zostało powołane w 2003 r. przez 18 przedsiębiorstw z branży lotniczej, a dziś zrzesza już ponad 100 spółek z regionu - wiodącymi są wśród nich spółki należące do firm koncernu UTC.
Darecki przypomniał, że w Dolinie Lotniczej, której sercem jest Rzeszów, powstają nowoczesne produkty: silniki do Boeinga 787 Dreamlinera, a także moduły i części do najnowszego amerykańskiego myśliwca piątej generacji F-35. Łączna wartość produkcji firm stowarzyszonych w Dolinie Lotniczej sięgnęła 2 mld dolarów.
"Edukacja to kolejny etap rozwoju działalności stowarzyszenia" - zapewnił Darecki. Dlatego - jak wyjaśnił - nowe centrum ma uzupełnić budowany od dwóch lat system edukacyjny propagujący wśród studentów i uczniów kierunków technicznych wiedzę z zakresu fizyki i lotnictwa, a także rozwijać zainteresowanie lotnictwem wśród najmłodszych.
Prezes rzeszowskich zakładów poinformował, że w ramach prowadzonej na Podkarpaciu akcji "Politechnika dziecięca" program edukacyjny objął ok. 6500 uczniów. Zajęcia są prowadzone w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy i Ustrzykach Dolnych. W 2015 r. stowarzyszenie uruchomi kolejne filie projektu - w Stalowej Woli i Krośnie.
Politechnika dziecięca prowadzi też sesje wyjazdowe i dociera ze swym programem do mniejszych miejscowości w Bieszczadach. Rocznie organizowanych jest 9 takich wyjazdów. Do tej pory skorzystało z nich ok. 4600 dzieci. Powstające centrum naukowe także będzie miało swój komponent mobilny - na platformie ciężarowej powstanie laboratorium, które będzie odwiedzać podkarpackie szkoły. Fundacja Doliny Lotniczej chce też kontynuować i rozwijać edukowanie kadr nauczycielskich w regionie.
Amerykański koncern UTC w Polsce jest znany głównie z kupna zakładów lotniczych w Mielcu, gdzie jej spółka zależna - Sikorsky Aircraft Corporation - uruchomiła produkcję śmigłowców S-70i Black Hawk. UTC ma też większościowe udziały w WSK PZL Rzeszów, gdzie produkowane są komponenty i silniki m.in. do samolotu F-16. W sumie w Polsce firmy należące do koncernu zatrudniają 11 tys. pracowników, są obecne w 67 miejscowościach i mają 17 zakładów produkcyjnych. (PAP)
krz/ gma/
Komentarze