Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ruszyły połączenia lotnicze z Lublina do Monachium

Połączenia lotnicze z Lublina do Monachium od poniedziałku realizują linie lotnicze BMI Regional. To jedna z sześciu nowych tras, jakie w sezonie letnim oferowane będą z lubelskiego lotniska.

Loty do Monachium będą się odbywały codziennie. „Rozpoczynamy nowy etap w życiu lubelskiego lotniska, a mianowicie połączenie z tak dobrym terminalem jak Monachium, które jest bardzo istotne dla każdego portu lotniczego, bo ono daje możliwość dotarcia w każdy punkt Europy i Ameryki” – powiedział prezes Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz.

Do Monachium z Lublina wozić będą pasażerów brytyjskie linie lotnicze BMI Regional. Lublin to pierwsze lotnisko w Polsce, z którego będą operowały. „Będziemy współpracować z Lufthansą. Będziemy przybywać na Terminal 2 (w Monachium), który jest bardzo rozwiniętym, nowoczesnym lotniskiem, otwartym na połączenia na świat” – powiedział dyrektor handlowy BMI Regional Jochen Schnadt.

W pierwszym roku funkcjonowania połączenia – jak powiedział Schnadt – na trasie Lublin - Monachium przewoźnik spodziewa się obsłużyć ok. 20-25 tys. pasażerów.

Siatka połączeń BMI Regional obejmuje lotniska w 12 krajach Europy, linie wykonują ok. 400 lotów tygodniowo.

Połączenie do Monachium to pierwsze z sześciu nowych tras, jakie uruchomione zostaną w sezonie letnim z lubelskiego lotniska. Port Lotniczy Lublin zyska także bezpośrednie połączenia do Tel Awiwu (PLL LOT), Kijowa (Wizz Air), Barcelony, Liverpoolu oraz Heraklionu (Small Planet).

Obecnie z lubelskiego lotniska samoloty latają do Londynu, Glasgow, Oslo, Sztokholmu, Eindhoven, Dublina.

Port Lotniczy Lublin – otwarty w grudniu 2012 r. - jest jednym w najszybciej rozwijających się lotnisk regionalnych. W ubiegłym roku odprawiono tu ponad 377 tys. pasażerów, co oznacza wzrost o 42 proc. w stosunku do roku 2015. Władze PL Lublin spodziewają się dalszego systematycznego wzrostu liczby pasażerów - w 2017 r. ma to być szacunkowo ok. 400 tys. osób - dlatego zapowiedziały już rozbudowę terminala.

W ub. roku PLL Lublin uzyskał Europejski Certyfikat Lotniska Użytku Publicznego, potwierdzający, że lotnisko to spełnia wszystkie najwyższe wymagania unijne. Podwyższony został także do wyższej kategorii II system ILS, czyli system pomocy nawigacyjnej przy lądowaniu w warunkach ograniczonej widoczności. (PAP)

ren/ son/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony