Rosyjskie media: nowy pas na Szeremietiewie nie będzie w pełni eksploatowany

Projekt trzeciego pasa startowego na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo (fot. flickr.com)

Wybudowany za 55,7 mld rubli (ok. 833 mln USD) trzeci pas startowy na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, który ma być oddany do użytku w marcu, nie będzie w pełni eksploatowany – napisały w piątek rosyjskie media. Resort transportu zdementował te doniesienia.

Po publikacji w mediach doniesień na temat ograniczeń eksploatacji nowego pasa na Szeremietiewie służby prasowe ministerstwa transportu zapewniły, że ograniczeń nie będzie. "Ministerstwo transportu nie zgadza się ze sformułowaniami niektórych mediów w sprawie wykorzystania trzeciego pasa startowego lotniska Szeremietiewo. Jego eksploatacja będzie odbywać się bez jakichkolwiek ograniczeń dzięki zastosowaniu środków zmniejszenia hałasu lotniczego" – wskazał resort.

Media podały, powołując się na dokument resortu transportu, że ze względu na hałas lotniczy i bliskość osiedli mieszkaniowych liczba startów i lądowań nocą na nowym pasie będzie ograniczona. W odległości 3-5 km od pasa znajdują się trzy miejscowości.

"Nowaja Gazieta" przypomina, że termin oddania do użytku pasa, budowanego od 2011 roku, był przekładany. Władze zapowiadały, że będzie on częściowo oddany przed mundialem w Rosji w 2018 roku, jednak w marcu okazało się, że pas był gotowy jedynie w ok. 55 procentach. Przyczyną opóźnień były, jak głosił raport urzędu państwowego Rosawiacja, problemy z przeniesieniem istniejących rurociągów, wykupem działek i trudnym geologicznie terenem.

W lutym ub. r. podano, że szacowane koszty budowy pasa wzrosły o ok. 60 proc. W sierpniu Rosawiacja zapowiedziała przeznaczenie kolejnych 785 mln rubli (ok. 12 mln USD) na ten projekt.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus