Rosja - Zdrojewski: w lipcu dostęp do terenu pod pomnik ofiar TU-154M

Autorzy pomnika ofiar katastrofy polskiego TU-154M pod Smoleńskiem w połowie lipca uzyskają dostęp do terenu, na którym stanie ten monument. Ustalili to w czwartek w Moskwie ministrowie kultury Polski i Rosji Bogdan Zdrojewski i Władimir Medinski.

Według Zdrojewskiego autorzy pomnika - architekci i projektanci - w połowie lipca rozpoczną badania terenu mające określić warunki jego nośności i zakres prac.

Minister poinformował, że przed rozpoczęciem prac konstrukcyjnych teren, na którym będzie usytuowany pomnik, zostanie dokładnie sprawdzony. Badania te będą prowadzone w pasie o długości 100 metrów i szerokości 5 metrów.

Na razie nie wiadomo, kiedy będzie mogła się rozpocząć budowa samego pomnika.

Międzynarodowy konkurs na pomnik w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej rozstrzygnięto 30 marca. Symbolicznie wskazanie lokalizacji pomnika przez reprezentantów rodzin ofiar i członków polskiej delegacji rządowej odbyło się 10 kwietnia tego roku w Smoleńsku, w drugą rocznicę katastrofy. Wówczas też ustalono, że pomnik miałby zostać odsłonięty w kolejną rocznicę katastrofy - 10 kwietnia 2013 r.

Po rozmowie z Medinskim Zdrojewski poinformował, że Polska przyjęła propozycje Rosji dotyczące współpracy w sprawie archiwaliów; obejmie ona również zwrot polskich archiwaliów znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Minister przekazał, że współpraca ta może rozpocząć się dość szybko, niewykluczone, że już w lipcu.

Podał również, że dokumenty, o których zwrot stara się Polska, obejmują okres ponad 200 lat. "Ważne, że strona rosyjska chce z nami o tym rozmawiać i współpracować" - powiedział Zdrojewski dziennikarzom w Moskwie. Minister potwierdził, że możliwa jest wymiana zasobów archiwalnych.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

Źródło: PAP
comments powered by Disqus