Rosja: rakieta nośna Sojuz-2.1a wystartuje w niedzielę

Rakieta nośna Sojuz-2.1a/Fregat na kosmodromie Bajkonur (fot. Roskosmos/Twitter)

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała w sobotę rano, że start rakiety nośnej Sojuz-2.1a/Fregat, która miała wynieść na orbitę 38 satelitów należących do 18 krajów, został przełożony na niedzielę, na godz. 6.07 czasu GMT (7.07 czasu polskiego).

Wcześniej Roskosmos, nie podając przyczyn tej decyzji, podał że start rakiety został odłożony na "termin rezerwowy". Na początku marca agencja poinformowała, że daty rezerwowe to 26-29 marca.

Rakieta, która ma wystartować z kosmodromu Bajkonur, wyniesie na orbitę kolejne satelity orbitalnej sieci OneWeb.

Również na początku marca mieszkańców południa Jakucji – republiki na Syberii Wschodniej, w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej – w tym mieszkających w tym rejonie koczowników, ostrzeżono przed upadkiem części rakiety nośnej Sojuz-2 po starcie.

Roskosmos ostrzegł, że część rakiety upadnie w rejonie ałdańskim na południu Jakucji i że obszar ten uznany został za tymczasowo niebezpieczny. "Prosimy mieszkańców rejonu, a także obywateli prowadzących koczowniczy (półkoczowniczy) tryb życia, by przestrzegali środków ostrożności i powstrzymali się od odwiedzania tego terytorium we wskazanym czasie" – zaapelowała agencja.

Start rakiety nośnej Sojuz-2.1a/Fregat będzie można śledzić na żywo na kanale ToyTube.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus