Przejdź do treści
Źródło artykułu

Puchar Gordona Bennetta wystartuje z Torunia

Puchar Gordona Bennetta wystartuje w najbliższy weekend z Torunia. Najbardziej prestiżowe zawody balonowe globu wracają do Polski po 85 latach. Zmagania piętnastu załóg z całego świata honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Przygotowania i start do ekstremalnych lotów będzie można podziwiać na Lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu od 20 sierpnia. Puchar Gordona Bennetta uważany jest w środowisku lotniczym za najbardziej prestiżowe zawody na świecie. To jednocześnie zmagania mające najdłuższą tradycję. Pierwszy start z Paryża odbył się w 1906 roku.

"Polska sześciokrotnie triumfowała w tych zawodach. Czterokrotnie przed wojną w latach 1933, 1934, 1935, 1938 i dwukrotnie po wojnie: w roku 1983 i 2018. Nazwiska polskich pilotów balonowych - Hynka, Burzyńskiego, Pomaskiego, Wysockiego, Janusza, Janika, Maknego i Cieślaka - na trwałe wpisały się w historię lotnictwa. Tradycją jest, iż zwycięski kraj ma przywilej organizacji kolejnej edycji zawodów" - poinformowała rzecznik prasowa 64. Pucharu Gordona Bennetta Beata Adwent.

Prezes Aeroklubu Polskiego Jerzy Makula ma świadomość, jak duże wyzwanie stoi przed organizatorami.

"Przygotowując się do tych zawodów, obserwowałem inne aerokluby europejskie. Zdaję sobie sprawę, jak ogromne jest to przedsięwzięcie. Zawodnicy balonowi latają, wykorzystując przesuwające się masy powietrza. Sterowanie balonem polega na wznoszeniu się i opadaniu – wypuszczając wodór lub wyrzucając balast. Dzięki temu wybiera się najkorzystniejszy w danym czasie kierunek wiatru. Sam start jest widowiskowy i z pewnością bardzo wzruszający. Wznosić się w niebo w towarzystwie hymnu narodowego to wyjątkowe przeżycie nie tylko dla zawodnika, ale także dla obserwatorów. Z całego serca zachęcam, by przy tym być" – podkreślił Makula.

W 2018 roku załoga Mateusz Rękas i Jacek Bogdański zwyciężyła w zawodach o Puchar Gordona Bennetta, zapewniając Polsce przywilej ich organizacji w 2020 roku. Prestiżowe zmagania odbyły się w Polsce trzy razy, ale po raz ostatni w 1936 roku. Rok temu załogi nie wystartowały z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wówczas zdecydowano o przeniesieniu imprezy na 2021 roku oraz zmianie lokalizacji startu, który zamiast we Wrocławiu nastąpi w Toruniu.

Zasady są proste. Najlepsi piloci balonów gazowych startują z tego samego miejsca, w podobnym czasie i z taką samą ilością gazu na balonach o jednakowej pojemności. Celem jest osiągnięcie jak najdłuższego dystansu w linii prostej. Warunek jest jeszcze jeden — nie wolno lądować na wodzie.

"Czym jest dla mnie rywalizacja w Pucharze? Po pierwsze - wyzwaniem sportowym, a po drugie - wielką radością, że mogę reprezentować Polskę w tak prestiżowych zawodach. Zwycięstwo w Pucharze Gordona Bennetta było dla mnie spełnieniem marzenia. Jak każdy pilot balonowy, nosiłem je głęboko w sercu" – przyznał Jacek Bogdański, członek zwycięskiej załogi z 2018 roku.

64. edycji zawodów będzie towarzyszyła fiesta blisko 40 balonów na ogrzane powietrze. Zaplanowano też czterogodzinne pokazy lotnicze samolotów wojskowych, śmigłowców i spadochronów.

"Na niebie zobaczymy pokazy modelarskich samolotów gigantów. Grupa Balonowa Roleski zaprezentuje replikę balonu Braci Montgolfier. Nie zabraknie atrakcji dla rodzin z dziećmi. Pojawią się strefy statycznych wystaw lotniczych, wojskowych, zabytkowych samochodów. Będzie można wziąć udział w modelarskich animacjach dla dzieci i młodzieży. Chętni odwiedzą wesołe miasteczko z zabawkami dla dzieci małych i dużych oraz dorosłych" - dodała Adwent.

Start zawodów planowany jest w piątek, ale wiele zależy od pogody. W czwartek 19 sierpnia na Rynku Nowomiejskim zaplanowano ceremonię otwarcia. W samym centrum Torunia witane będą wszystkie załogi. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ cegl/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony