Prezydent Andrzej Duda odwiedził PZL-Świdnik

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w PZL-Świdnik (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda odwiedził w środę zakłady lotnicze PZL-Świdnik (Lubelskie). To polski producent śmigłowców wytwarzający te maszyny od ponad 60 lat. Od 2010 r. jest częścią koncernu Leonardo Helicopters.

Prezydent zwiedził zakłady, spotkał się z zarządem firmy oraz pracownikami.

Prezes zarządu PZL Świdnik Beata Stelmach powiedziała dziennikarzom, że PZL-Świdnik jest jedynym polskim producentem śmigłowców, które służą w polskich siłach zbrojnych. "Ponad 80 procent całej floty śmigłowcowej w polskich siłach zbrojnych to śmigłowce naszej produkcji. To modele, które były też tu zaprojektowane i cały czas są przez nas serwisowane" – podkreśliła.

"Chcielibyśmy pokazać panu prezydentowi jak przebiega produkcja, jak wygląda dzisiaj zakład, który jest nowoczesnym, jednym z najważniejszych na mapie całego świata producentów śmigłowców. (…) Zależy nam na tym, żeby pan prezydent zobaczył jak produkujemy, w jaki sposób powstają części do wszystkich śmigłowców produkowanych przez grupę Leonardo na całym świecie" – dodała.


(fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Prezydent obejrzał śmigłowce produkowane lub modernizowane i serwisowane w PZL-Świdnik, w tym unowocześniany dla polskiej Marynarki Wojennej śmigłowiec Sokół, wyposażony m.in. w nowoczesne systemy kontroli ruchu, zmodernizowany układ napędowy sterowany cyfrowo. "Z tych śmigłowców korzystają marynarze polskich sił zbrojnych do lotów patrolowych nad Bałtykiem" – powiedział dziennikarzom kierownik inżynierii produkcji na wydziale prób w locie w PZL-Świdnik Kamil Brach.

W PZL-Świdnik powstają m.in. elementy śmigłowców AW101 wybranych przez polską Marynarkę Wojenną. W kwietniu ubiegłego roku w Świdniku została podpisana umowa na dostawę czterech śmigłowców AW101 w wersji zwalczania okrętów podwodnych z funkcją operacji poszukiwawczo-ratowniczych. Wartość umowy to 1,65 mld zł brutto. Śmigłowce mają zostać dostarczone do 2022 r. z pakietem logistycznym i szkoleniowym.


(fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

AW101 to wielozadaniowy śmigłowiec opracowany w kooperacji brytyjsko-włoskiej i produkowany w zakładach w angielskim Yeovil należących do grupy Leonardo. Jest napędzany trzema silnikami poruszającymi wirnik nośny o średnicy 18 m. W budowie jego kadłuba wykorzystano elementy kompozytowe.

PZL-Świdnik to jedyny polski producent śmigłowców wytwarzający te maszyny od ponad 60 lat. Do dziś firma wyprodukowała i dostarczyła ponad 7,4 tys. śmigłowców klientom w ponad 40 krajach na całym świecie. Firma zatrudnia ok. 3 tys. osób, w tym 650 inżynierów i współpracuje z blisko tysiącem polskich przedsiębiorstw. Od 2010 r. jest częścią grupy Leonardo Helicopters (dawniej AgustaWestland).

Źródło: PAP
comments powered by Disqus