Poznań: element uzbrojenia treningowego F-16 odpadł w trakcie lotu

F-16 - start (fot. mł. chor. Dariusz Kaczmarek)

Metalowy element uzbrojenia treningowego samolotu F-16 stacjonującego w Krzesinach odpadł od maszyny w trakcie lotu i spadł na teren podpoznańskiego Lubonia. W wyniku incydentu nikt nie ucierpiał.

O sprawie poinformowała w poniedziałek „Gazeta Wyborcza”. Oficer prasowy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego kpt. Anna Issel potwierdziła PAP, że do incydentu doszło w czwartek 10 września. „Nie był to element samolotu, tylko podwieszanego uzbrojenia treningowego. Samoczynnie odpadł i spadł na teren prywatny w trakcie lotu do Nadarzyc” – powiedziała.

Według publikacji „GW” metalowy element spadł na posesję jednego z mieszkańców podpoznańskiego Lubonia, odbił się od bramy i uderzył w samochód. „Właściciel uszkodzonego samochodu oszacował straty na 2,5 tys. zł” – podała „GW”. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Kpt. Issel wyjaśniła, że mimo incydentu samolot wykonał zadanie treningowe nad poligonem w Nadarzycach i wrócił do bazy. Dodała, że element, który odpadł to „metalowa blaszka”. „Na tym etapie nie udzielam więcej informacji” – zaznaczyła.

„Oczywiście takie incydenty lotnicze nie zdarzają się często. To chyba pierwsza taka sytuacja w historii do jakiej doszło w obrębie bazy w Krzesinach. Na dobrą sprawę obsługi lotnicze samolotów działają bardzo profesjonalnie i sprawnie, i do takich zdarzeń wcześniej nie dochodziło” – podkreśliła.

Issel dodała, że Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego sprawdza, jak doszło do tego incydentu. „Na tym etapie nie mam żadnych informacji o prawdopodobnych przyczynach” – dodała.

„Loty są realizowane na bieżąco. Odpadł element, który nie był częścią samego statku powietrznego” – podkreśliła Issel.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus