Portugalia: parlament rozwiązał policję graniczną uwikłaną w morderstwo na lotnisku

Jednoizbowy parlament Portugalii, tzw. Zgromadzenie Republiki zatwierdziło w piątek przepisy o rozwiązaniu policji granicznej – Urzędu ds. Cudzoziemców i Granic (SEF). Decyzja ma związek z zamordowaniem przez funkcjonariuszy tego organu ukraińskiego pasażera na lotnisku w Lizbonie.

Zgodnie z nowymi przepisami rozwiązaniu SEF będzie towarzyszyć przekazanie kompetencji tego organu innym portugalskim formacjom policyjnym.

Za likwidacją SEF opowiedzieli się politycy rządzącej krajem Partii Socjalistycznej (PS), deputowani Bloku Lewicy (BE) oraz niezależna posłanka, która zdobyła mandat z ramienia lewicowej partii Livre.

Głosowanie poprzedziła debata, podczas której posłowie wielokrotnie nawiązywali do tragicznego zdarzenia, które miało miejsce w marcu 2020 r. w jednym z pomieszczeń na lotnisku należących do SEF, gdzie Ukrainiec Ihor Homeniuk został poddany brutalnemu śledztwu, w efekcie którego zmarł.

W maju br. trzech urzędników SEF zostało skazanych przez sąd w Lizbonie za zamordowanie Homeniuka na kary od 7 do 9 lat pozbawienia wolności. W trakcie procesu potwierdzono, że Ukrainiec został zatrzymany przez policjantów bezpodstawnie przy wyjściu z lotniska. Potwierdzono, że władze SEF dopiero kilka dni po tragicznym zdarzeniu skontaktowały się z ambasadą Ukrainy, podając nieprawdziwy powód zgonu podróżnego. Zasugerowano, że zmarł on z przyczyn naturalnych.

W sierpniu 2021 r. prokuratura generalna w Lizbonie oskarżyła pięciu pracowników prywatnej agencji ochrony o współudział w torturowaniu i zabiciu Homeniuka.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Źródło: PAP
comments powered by Disqus