Przejdź do treści
Źródło artykułu

Portugalia: Efromovich chce przejąć TAP przez spółkę Avianca Brasil

German Efromovich - południowoamerykański przedsiębiorca z polskim paszportem - ponownie złoży ofertę na zakup linii lotniczych TAP. Tym razem będzie chciał przejąć portugalskiego operatora poprzez spółkę Avianca Brasil.

Jak informują media, Efromovich wznowił już rozmowy z rządem Pedra Passosa Coelho na zakup państwowej spółki lotniczej TAP i w tym roku zamierza przedstawić kolejną ofertę. Ponowną kandydaturę biznesmena polskiego pochodzenia ma wesprzeć administracja brazylijska.

20 grudnia ub.r. Portugalia odrzuciła propozycję nabycia linii TAP przez należącą do Efromovicha firmę Synergy Group. Miliarder był jedynym kandydatem do przejęcia portugalskiego operatora, lecz Lizbona nie zgodziła się na transakcję, argumentując decyzję brakiem wystarczających gwarancji finansowych ze strony inwestora.

Tym razem German Efromovich ponownie ma ubiegać się o 100 proc. akcji TAP poprzez brazylijską spółkę lotniczą Avianca Brasil, podnosząc wartość oferty. W ubiegłorocznym konkursie władze Synergy Group zaproponowały 35 mln euro oraz dokapitalizowanie portugalskiego operatora kwotą 300 mln euro.

Według mediów projekt Efromovicha jest wspierany przez administrację prezydent Brazylii Dilmy Rousseff, która analizuje możliwość udziału w budowie dużego portugalsko-brazylijskiego koncernu lotniczego na bazie TAP.

64-letni syn polsko-żydowskich emigrantów z Brazylii, poprzez firmę Synergy Group kontroluje linię lotniczą Avianca Brasil. Efromovich posiada brazylijski, kolumbijski i polski paszport. Jako obywatel Unii Europejskiej może ubiegać się o wszystkie, a nie jedynie o 49 proc. udziałów portugalskiego przewoźnika.

TAP, największy portugalski operator linii lotniczych, przewiózł w 2012 r. rekordową liczbę pasażerów. Na pokładzie samolotów tej firmy podróżowało w minionym roku ponad 10 mln osób.

Prywatyzacja spółki TAP jest jednym z warunków porozumienia kredytowego, jakie Portugalia zawarła z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską w 2011 r. Na jego podstawie otrzymała ona pożyczkę w wysokości 78 mld euro.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ pad/ gma/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony