Port lotniczy w Gdańsku obsłużył w pierwszym kwartale 105 tys. pasażerów

W ciągu trzech miesięcy 2021 r. w Porcie Lotniczym Gdańsk było 105 095 podróżujących (spadek o 88,2 proc. vs. I kw. 2020) i 3 314 operacji lotniczych (spadek o 64,4 proc.). O ponad 16 proc. wzrosła ilość obsługiwanych towarów i poczty.

O ilości pasażerów i wynikach finansowych w pierwszym kwartale 2021 r. poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Agnieszka Michajłow.

"Po pierwszym kwartale 2021 liczba pasażerów znacząco różni się od wyniku, jaki port miał w pierwszym kwartale 2020. Jednak w styczniu i lutym ub. roku ruch był zupełnie normalny, pierwsze symptomy koronawirusa pojawiły się na początku marca, a 14 marca regularny ruch pasażerski został całkowicie wstrzymany" - informuje Michajłow.

W pierwszym kwartale 2021 roku loty mogły się odbywać, ale podróże do poszczególnych krajów wiążą się z wieloma różnymi ograniczeniami.

"Wyniki za pierwszy kwartał 2021 nie są najlepsze, lecz tego się należało spodziewać przy obserwowanym poziomie ruchu. Odprawiamy tylko 10 proc. pasażerów, których powinniśmy odprawiać, gdyby nie COVID. Dalej czekamy na wznowienie ruchu lotniczego. Mam nadzieję, że szczepionki będą panaceum na odblokowanie całej Europy, w tym Polski. Są pierwsze pozytywne sygnały, że być może wakacje będą lepsze. Jeżeli w okresie letnim będziemy mogli podróżować swobodnie, to będziemy na prostej do wychodzenia z kryzysu, to będzie ten moment, od którego będzie tylko lepiej" – tłumaczy w przesłanej PAP informacji prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Tomasz Kloskowski.

Port Lotniczy Gdańsk w pierwszym kwartale 2021 roku osiągnął wzrost w operacjach cargo. Odprawił 2 097 ton towarów, to jest więcej o 16,2 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku.

Cargo stanowi 1,5 proc. przychodów gdańskiego lotniska.

Za trzy miesiące tego roku Port Lotniczy zanotował 12 mln 221 tys. złotych straty. Ma to bezpośredni związek ze zmniejszeniem liczby operacji lotniczych i obsłużonych pasażerów.

"Liczyliśmy, że sytuacja pandemiczna będzie się poprawiać i w tym roku wypracujemy zyski. Po trzech miesiącach mamy straty. Jeżeli ta sytuacja będzie trwać, to będziemy musieli pożyczyć więcej pieniędzy z banku" – dodaje w informacji przesłanej PAP Tomasz Kloskowski.

Kondycja finansowa nie ma bezpośredniego wpływu na inwestycje realizowane w porcie. Na ukończeniu jest budowa biurowca Alpha w ramach Airport City Gdańsk.

Natomiast przy rozbudowie terminalu pasażerskiego trwają ostatnie prace zewnętrzne, a następnie będą realizowane roboty wykończeniowe.

Port Lotniczy ma w siatce na ten sezon letni 82 połączenia z Gdańska do 21 państw (w tym Polski), na 69 lotnisk, realizowane przez 10 przewoźników. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ skr/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus