Przejdź do treści
Źródło artykułu

Polska spółka została głównym partnerem pierwszej misji kosmicznej Sułtanatu Omanu

Polska spółka SatRevolution została wybrana przez Sułtanat Omanu do wyprodukowania i obsługi satelitów, które zostaną wystrzelone w głęboką przestrzeń kosmiczną w pierwszej takiej misji arabskiego kraju; umowa została podpisana w środę.

Umowa ramowa została podpisana w Maskacie przez pięciu członków konsorcjum. W misji weźmie udział także m.in. Polska Grupa Kapitałowa i amerykańskie przedsiębiorstwo Virgin Orbit, z którym współpracuje SatRevolution.

W ramach historycznej misji kosmicznej grupa planuje wystrzelić satelitę SatRev CubeSat z pokładu rakiety Launcher One należącej do Virgin Orbit. Misja rozpocznie się w porcie lotniczym i kosmicznym Cornwall na półwyspie Lizard w Wielkiej Brytanii w 2022 roku. Satelita ta ma umożliwić przeprowadzenie przełomowych badań naukowych i uchwycenie obrazu głębokiej przestrzeni kosmicznej.

"Jesteśmy zaszczyceni i zachwyceni tym, że zostaliśmy wybrani przez Sułtanat Omanu do realizacji misji dostarczenia naszych technologii nanosatelitarnych zarówno do niskiej orbity okołoziemskiej, jak i projektów w głębokim kosmosie. Te projekty kosmiczne przyczynią się do realizacji krótkoterminowych celów Sułtanatu, które obejmują modernizację ekosystemu edukacyjnego, wsparcie badań naukowych i innowacji oraz wzmocnienie krajowego rozwoju najnowocześniejszych technologii. SatRev jest dumny, że może być tego częścią" - powiedział prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

"Pomimo wielu postępów technicznych, do tej pory tylko kilka instytucji było na tyle odważnych, by z powodzeniem organizować misje kosmiczne" – skomentował Dan Hart, prezes Virgin Orbit.

Wszystkie zebrane przez satelity informacje zostaną poddane analizie cyfrowej za pomocą wizji komputerowej, uczenia maszynowego i rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji. Możliwe będzie m.in. wykrycie ukrytych wzorców, identyfikacja trendów i przewidywanie zmian spowodowanych m.in. klimatem czy katastrofami naturalnymi.

Misja kosmiczna jest kontynuacją podpisanego w październiku ub. roku w Dubaju protokołu ustaleń w trakcie Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego.

Polskie małe satelity, wyprodukowane przez spółkę SatRevolution, w połowie stycznia wzięły udział w udanej misji wyniesienia w przestrzeń kosmiczną satelitów w innowacyjnym programie kosmicznym firmy Virgin Orbit. (PAP)

kjm/ tebe/

arch.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

Kilka rosyjskich samolotów wojskowych zbliżyło się w miniony weekend na "ekstremalnie bliską" odległość do samolotu marynarki wojennej USA nad Morzem Śródziemnym - podała telewizja CNN. Rosyjskie maszyny miały wykonać "niebezpieczne i nieprofesjonalne" manewry.
imprezy
Teatr Muzyczny Roma poinformował, że przygotował dla fanówmusicalu kolejną niespodziankę
lotniska
8 lutego, pilot samolotu general aviation, który zgłosił mayday z powodu problemów z silnikiem, otrzymał pomoc
lotniska
Usługi lotnicze oraz zakup odzieży i obuwia były w 2021 r. najczęstszym przedmiotem transgranicznych skarg zgłaszanych do działającego przy UOKiK Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Polsce

Nasze strony