Przejdź do treści
Źródło artykułu

Podlaskie: sprawa referendum ws. lotniska wraca do sądu administracyjnego

Na wokandę WSA w Białymstoku wraca sprawa referendum dotyczącego budowy regionalnego lotniska w Podlaskiem. Będzie on musiał rozstrzygnąć, jakie znaczenie ma to, że sejmik nie dotrzymał terminu podjęcia uchwały, którą wniosek o takie referendum odrzucił.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpozna tę sprawę 10 września - poinformowano PAP w sądzie.

Już raz ten sąd zajmował się nią na początku roku i wówczas skargę inicjatorów tego referendum oddalił. Wyrok został jednak zaskarżony do NSA, a ten w lipcu uznał, że przekroczenie przez sejmik 30-dniowego terminu na rozpatrzenie wniosku było niedopuszczalne, a w tej sytuacji podjęta po tym terminie uchwała o odrzuceniu wniosku o referendum - bezprzedmiotowa.

Wydał więc postanowienie o uchyleniu tego wyroku i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania sądowi administracyjnemu w Białymstoku. Inicjatorzy referendum komentowali wówczas, że taka decyzja NSA oznacza, iż przeprowadzenie referendum w sprawie budowy regionalnego portu lotniczego w województwie podlaskim "nadal jest możliwe".

Pomysł takiego referendum pojawił się w ubiegłym roku. Jego inicjatorzy zebrali pod stosownym wnioskiem blisko 70 tys. podpisów, z czego blisko 63 tys. podpisów było ważnych. Pod koniec września 2014 roku, przed wyborami samorządowymi wniosek trafił do władz samorządowych województwa.

22 grudnia, głosami radnych koalicji PSL-PO, wniosek o takie referendum został przez sejmik odrzucony.

Marszałek województwa Mieczysław Baszko argumentował przed tym głosowaniem, że przeprowadzenie referendum to niepotrzebne wydawanie pieniędzy (padła kwota 3 mln zł). Mówił też wówczas, że wynik referendum w takiej sprawie nie mógłby mieć charakteru wiążącego, a jedynie opiniodawczy lub konsultacyjny, bo decyzja o budowie lotniska nie mieści się w zadaniach i kompetencjach samorządu. Chodzi o to, że może on jedynie wnioskować o to do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Baszko podkreślał, że zarząd województwa nie jest przeciw budowie lotniska, ale przeciwko takiej inwestycji, która będzie trudna do sfinansowania, a potem do utrzymania przez samorząd w sytuacji, gdy UE nie chce dofinansowywać takich projektów.

Wcześniej właśnie z powodów finansowych zarząd województwa poprzedniej kadencji, choć przez długi czas szukał dogodnej lokalizacji, ostatecznie na początku 2014 roku z budowy lotniska zrezygnował. (PAP)

rof/ pz/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony