Przejdź do treści
Źródło artykułu

Podkarpackie: tereny w pobliżu krośnieńskiego lotniska włączone do SSE

Ponad 35 ha terenów inwestycyjnych zlokalizowanych w sąsiedztwie lotniska w Krośnie (Podkarpackie) będzie częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka krośnieńskiego magistratu Joanna Sowa, włączenie do SSE oznacza bardzo korzystne warunki do inwestowania dla przedsiębiorstw branży lotniczej. „Inwestorzy lokujący tu działalność produkcyjną będą mogli korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu zainwestowania w środki trwałe” - dodała.

Podkreśliła, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada budowę na tym terenie obiektów produkcyjno-usługowych, ze szczególnym wskazaniem na działalność lotniczą i okołolotniczą.

Cała niezbędna infrastruktura w krośnieńskiej podstrefie powstanie w ramach projektu pn. „Zwiększenie atrakcyjności miasta Krosna poprzez kompleksowe przygotowanie terenów pod inwestycje”.

Jak powiedziała Sowa, obecnie trwa procedura przetargowa dotycząca wyboru wykonawcy prac inwestycyjnych. „Wykonawca, który zwycięży będzie musiał wykonać m.in. sieć kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz wybudować potrzebne drogi. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał br., a zakończenie na początku 2013 r.” - zaznaczyła.

Projekt uzbrojenia krośnieńskiej podstrefy finansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 32 mln zł; z czego dofinansowanie to prawie 22 mln zł.

Krośnieńską podstrefą zarządzać będzie Agencja Rozwoju Przemysłu oddział w Mielcu we współpracy z Urzędem Miasta Krosno.

Decyzję o poszerzeniu SSE w Mielcu podjął w ubiegłym tygodniu rząd. Oprócz terenów w Krośnie, do mieleckiej Strefy włączone będą również grunty m.in. w: Trzebownisku, Zamościu i Lubartowie. W sumie włączonych będzie do niej ponad 122 ha. Powierzchnia strefy mieleckiej po zmianach wyniesie ponad 1,2 tys. ha.

Szacuje się, że w wyniku realizowanych inwestycji na nowych terenach włączonych do SSE w Mielcu może powstać ok. 4900 nowych miejsc pracy w samej strefie i ok. 980 w jej otoczeniu. Szacowane nakłady inwestycyjne mogą wynieść ok. 1,3 mld zł.

SSE Euro-Park w Mielcu jest najstarszą strefą w Polsce, powstała w 1995 r. Zlokalizowana jest w 22 miejscowościach: na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i Szczecinie. Dzięki strefie powstało dotychczas ok. 16 tys. miejsc pracy. (PAP)

huk/ je/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony