Płock: wraca Piknik Lotniczy nad Wisłą – odbędzie się w czerwcu

Piknik Lotniczy w Płocku (fot. plock.eu)

Trwają przygotowania do Pikniku Lotniczego, który po kilku latach przerwy powraca w tym roku do Płocka (woj. mazowieckie). Impreza odbędzie się 15 i 16 czerwca. Główne pokazy, w tym przeloty samolotów historycznych i współczesnych, jak wcześniej, prezentowane będą nad Wisłą.

"Idea jest taka, że chcemy mieć kilkadziesiąt punktów pokazowych w dyspozycji" – powiedział w środę PAP dyrektor Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej (AZM) Sławomir Adamkowski. Jak dodał, szczegółowy program pokazów lotniczych jest obecnie przygotowywany.

"Chcemy wykorzystać to, co mamy niepowtarzalnego w Płocku, czyli szeroką dolinę Wisły i rejon Wzgórza Tumskiego, nadrzecznej skarpy, skąd można podziwiać przeloty samolotów" – podkreślił dyrektor AZM. Jak zapowiedział, na powracającym tam po przerwie Pikniku Lotniczym mają pojawić się w tym roku maszyny współczesne, ale także historyczne, z okresu II wojny światowej. Wśród planowanych atrakcji wymienił m.in. "potencjalny udział" amerykańskiej, latającej łodzi patrolowej Catalina z wodowaniem na rzece.

"Myślę, że będzie trochę niespodzianek, łącznie z maszynami, które jeszcze nie pokazywały się na polskim niebie. Szykujemy coś spektakularnego, ale na razie nie możemy do końca zdradzać naszych planów" – zaznaczył Adamkowski. Przyznał, iż Piknik Lotniczy w Płocku w zamierzeniu ma ponownie stać się imprezą cykliczną, odbywającą się tam co roku, która oprócz głównej atrakcji, czyli spektakularnych przelotów nad Wisłą, umożliwiałaby także, w części pokazów statycznych, oglądanie tych samych maszyn z bliska, na lotnisku.

"Mamy taki pomysł, żeby nasza impreza odbywała się na poziomie lotnictwa historycznego i general aviation współczesnego" – wyjaśnił Adamkowski. Dodał, iż jednym ze stałych punktów płockiego Pikniku Lotniczego mają być wydarzenia towarzyszące, np. pokazy skoków spadochronowych.

We wrześniu 2018 r. AZM podpisał z Urzędem Miasta Płocka list intencyjny w sprawie organizacji Pikniku Lotniczego. Impreza, jedna z największych tego typu w Polsce, odbywała się tam wcześniej w latach 2007-13. Zorganizowano w sumie sześć edycji. Przeloty i akrobacje samolotów prezentowane były nad Wisłą. Widzowie mogli obserwować pokazy z wysokiego na 50 m Wzgórza Tumskiego, nadrzecznej skarpy, co wyróżniało płocką imprezę spośród podobnych pokazów w Europie.

Atrakcją były m.in. powietrzne parady szturmowo-bombowego samolotu Su-22, czterosilnikowego transportowca wojskowego Hercules C-130 oraz śmigłowców Marynarki Wojennej: Mi-14 Pł – służącego do wykrywania i atakowania okrętów podwodnych i W-3RM Anakonda – wykorzystywanego do działań ratunkowych. Gośćmi pokazów była też grupa akrobacyjna "Żelazny".

W 2014 r. Aeroklub Ziemi Mazowieckiej odwołał siódmą edycję Pikniku Lotniczego. Jako powód podano m.in. remont nadwiślańskiej skarpy, meliorację lotniska i brak odpowiedzi wojska w sprawie udziału w pokazach samolotów. W 2015 r. płocki Urząd Miasta próbował wznowić imprezę, jednak ostatecznie zrezygnował z projektu. Wyjaśnił wówczas, że cena proponowana przez oferentów w ogłoszonych wówczas przetargach była zbyt wysoka.

W 2011 r., w czasie V Pikniku Lotniczego w Płocku, doszło do wypadku samolotu akrobacyjnego Christen Eagle II N54CE pilotowanego przez kpt. Marka Szufę. Maszyna rozbiła się na Wiśle. Kpt. Szufa zginął na miejscu. Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące tego wypadku ustalając, że bezpośrednią jego przyczyną był błąd pilota. Nie stwierdzono błędów przy organizacji i zabezpieczeniu lotów.


Przeczytaj również:
Lotnicze atrakcje w Galerii Wisła w Płocku
Będzie Piknik Lotniczy w Płocku
Płock: aeroklub Ziemi Mazowieckiej powraca do pokazów lotniczych

Źródło: PAP
comments powered by Disqus