Piątas do lotników: popularność wojska to także wasza zasługa
Lotnicy wojskowi i cywilni, weterani lotnictwa, przedstawiciele prezydenta, parlamentu i rządu wzięli w piątek udział w uroczystości Święta Lotnictwa na warszawskim Polu Mokotowskim, dawnym lotnisku wojskowym. "Wasza służba to jeden z powodów, że wojsko jest tak wysoko oceniane przez społeczeństwo" - mówił wiceminister obrony Czesław Piątas.
Pod pomnikiem lotników poległych w latach 1939 - 1945 złożono wieńce, uczczono pamięć poległych i rozdano nagrody i odznaczenia. Nad głowami zebranych, przeleciała eskadra samolotów.
Mówcy podkreślali znaczenie sił powietrznych dla obrony terytorium i udziału w zagranicznych misjach wojskowych. Piątas zwrócił uwagę, że choć w misjach uczestniczą głównie żołnierze Wojsk Lądowych, to lotnicy Sił Powietrznych zaopatrują kontyngenty. Piątas podziękował poprzednim ministrom obrony, w tym obecnemu na uroczystości wicemarszałkowi Sejmu Jerzemu Szmajdzińskiemu, za wprowadzanie nowego sprzętu - jak myśliwce F-16 i samoloty transportowe CASA C-295.
"Trwa szkolenie na samolotach F-16, nasze Jastrzębie (F-16 - PAP) coraz częściej uczestniczą w międzynarodowych ćwiczeniach; do służby wchodzą pierwsze Herculesy, szkoli się personel stacjonującej na Węgrzech międzynarodowej jednostki strategicznego transportu strategicznego C-17" - przypomniał dowódca Sił Powietrznych gen. broni Andrzej Błasik. Zapowiedział duże zmiany w wojskach obrony przeciwlotniczej. "Podjęliśmy działania na rzecz pozyskania zestawów rakietowych małego i średniego zasięgu; wojska radiotechniczne są sukcesywnie wyposażane w nowe systemy radarowe średniego i dalekiego zasięgu" - dodał generał.
Reprezentujący prezydenta szef BBN Aleksander Szczygło wyraził uznanie nie tylko wobec lotników, lecz także wobec pracujących na rzecz lotnictwa badaczy, konstruktorów, obsługi naziemnej i modelarzy lotniczych. Przypomniał, że żołnierze Sił Powietrznych strzegą nie tylko terytorium Polski, ale biorą udział w misjach NATO nad państwami bałtyckimi, a kontrolerzy ruchu powietrznego pracują w porcie lotniczym w Kabulu.
Święto Lotnictwa polskie lotnictwo wojskowe i cywilne obchodzi w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie.
Głównym zadaniem Sił Powietrznych jest obrona przestrzeni powietrznej kraju. Działają w ramach narodowego systemu obrony, zintegrowanego z systemem sojuszniczym. W skład tego rodzaju sił zbrojnych wchodzą wojska lotnicze, wojska przeciwlotnicze obrony powietrznej i wojska radiotechniczne.
Komentarze