PAŻP zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez związkowców
PAŻP we wtorkowej informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej zapewniła, że "systemy zarządzania przestrzenią powietrzną są bezpieczne, a informacje przekazywane mediom o rzekomej krytycznej usterce jednego z systemów są nieprawdziwe".
"W ostatnich dniach jeden z portali, powołując się na informacje od przedstawicieli Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego poinformował o istnieniu błędu w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną Pegasus_21. Po analizie przeprowadzonej przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo Agencji oraz wewnętrznych ekspertów ustalono, że w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną P_21 nie istnieje usterka będąca błędem krytycznym dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego" - wyjaśniła PAŻP.
Pegasus_21 to system operacyjny służący do zarządzana ruchem lotniczym przez kontrolerów PAŻP.
W ubiegłym tygodniu Onet napisał, że "Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nieumyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym". Jak podał Onet z zawiadomieniu napisano, "że mogło dojść m.in. do zatajenia informacji o krytycznym dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego błędzie systemu Pegasus P21 przed pracownikami operacyjnymi Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej".
Jak napisał Onet, "składający zawiadomienie wskazuje, że są znane przypadki, iż pod samolotami transportowymi +przemycane są+ samoloty bojowe. Najczęściej dotyczy to samolotów rosyjskich".
PAŻP we wtorek zapewniła, że weryfikacja materiałów źródłowych "pozwoliła jednoznacznie stwierdzić, że nieprawdziwe są informacje, na które wskazuje ZZKRL, dotyczące możliwości +przemycania jakiegokolwiek obiektu+ pod samolotami transportowymi, w tym rosyjskich obiektów militarnych".
"PAŻP w trybie pilnym zdecydowała się zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli ZZKRL. W opinii Agencji niedopuszczalne jest wykorzystywanie kwestii związanych z bezpieczeństwem w walce o utrzymanie przywilejów finansowych części pracowników operacyjnych" - oświadczyła we wtorek Agencja.
W jej opinii, "wprowadzanie w błąd dziennikarzy i opinii publicznej, w celu wywołania fałszywego poczucia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu powietrznym, jest nie tylko złamaniem prawa, ale również nadwyrężeniem zaufania do służb ruchu lotniczego".
Jak zapewniono, system bezpieczeństwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej jest na bieżąco monitorowany i kontrolowany przez profesjonalny personel techniczny PAŻP oraz zewnętrzne instytucje i organy posiadające narzędzia i uprawnienia do wydawania ocen.
"Dzięki staraniom pracowników Agencji, PAŻP pod kątem bezpieczeństwa systemów od kilku lat utrzymuje się w gronie europejskich liderów. Najnowszym potwierdzeniem tego faktu jest uzyskanie w 2021 roku najwyższej oceny dojrzałości systemu zarządzania bezpieczeństwem, co zostało zweryfikowane pozytywnie przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i przekazane do EASA" - wskazano.
PAŻP pod koniec stycznia poinformowała, że zgłosiła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z podżeganiem do akcji sabotażowej. Jak tłumaczyła wówczas Agencja część kontrolerów z Warszawy nie zgadza się na wdrażane przez Agencję reformy.
"Jednocześnie Agencja zgłosiła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z podżeganiem do podjęcia akcji sabotażowej. Zatrzymanie wprowadzanych w PAŻP zmian, w tym zablokowanie wdrożenia nowego Regulaminu Wynagradzania, wydaje się być głównym motywem działań członków Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego" - przekazała wówczas Agencja.
Jak informowała wówczas PAŻP, na nowe zasady nie zgadza się grupa kontrolerów z Warszawy. Agencja podała wówczas, że 167 kontrolerów złożyło oświadczenia woli z odmową przyjęcia zaproponowanych im warunków pracy i płacy wynikających z obowiązującego w Agencji regulaminu wynagradzania. Pracuje ich w sumie 208.
W drugiej połowie stycznia PAŻP poinformowała, że wdraża nowy regulamin wynagradzania, który wszedł w życie pod koniec zeszłego roku; jest on elementem planu modernizacji Agencji. Zgodnie z nim, kontrolerzy ruchu lotniczego mogą zarobić do 45 tys. z uwzględnieniem środków z funduszu premiowego.
PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Agencja zatrudnia ok. 600 kontrolerów. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
aop/ amac/
Komentarze