Kontrolerzy przez dekadę obsłużyli w Polsce o ok. 300 proc. więcej operacji lotniczych

Ekran monitora kontrolera ruchu lotniczego, fot. ATC

Kontrolerzy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w rekordowym przedpandemicznym 2019 r. obsługiwali 3,5 tys. operacji lotniczych dziennie – rocznie ok. miliona; to wzrost w ciągu dekady o ponad 300 proc. - przekazała w środę Agencja.

W środę, 20 października, Kontrolerzy Ruchu Lotniczego obchodzili swoje święto na całym świecie. To na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA 60 lat temu.

Jak podkreśliła Agencja, choć są niewidoczni dla pasażerów samolotów, czy operatorów dronów, to właśnie oni – Kontrolerzy Ruchu Lotniczego, technicy i personel wspomagający – dbają o bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej całą dobę i każdego dnia w roku.

"W Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która zarządza przestrzenią powietrzną nad naszym krajem, pracuje ponad 600 kontrolerów. To osoby skrupulatnie selekcjonowane i gruntownie szkolone" - podkreślono.

Agencja przekazała, że w rekordowym przedpandemicznym roku, polscy kontrolerzy obsługiwali 3,5 tys. operacji lotniczych dziennie – rocznie to około miliona. "To wzrost w ciągu dekady o ponad 300 procent" - zaznaczono.

PAŻP przypomniał, że w Polsce szkolenie kontrolerów trwa niespełna dwa lata – to najkrócej w porównaniu z innymi europejskimi państwami. W tym czasie, kandydaci poznają procedury, ćwiczą na symulatorach, udoskonalają język angielski i po każdym z etapów, zdają egzaminy.

Później pracują w wieży kontroli ruchu lotniczego na lotniskach, gdzie dbają o bezpieczeństwo samolotów startujących i lądujących oraz poruszających się po drogach kołowani oraz w centrum operacyjnym, które jest sercem PAŻP.

"Tam znajdują się stanowiska kontroli zbliżania, gdzie dba się m.in. o odpowiednią separację statków powietrznych podchodzących do lądowania lub znajdujących się w fazie wznoszenia oraz stanowiska kontroli obszaru, gdzie kontrolerzy dbają o bezpieczeństwo samolotów przelatujących nad Polską" - wyjaśniono.

W operacjach lotniczych wykonywanych w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej pomaga personel Służby Informacji Powietrznej FIS (Flight Information Service. Rocznie obsługują przeszło 200 tys. załóg lotnictwa ogólnego, w bezpiecznym dotarciu z punktu A do B.

Agencja dba również o bezpieczeństwo lotów dronami.

Jak przekazała PAŻP, na stanowisku kontrolerskim na świecie zasiada około 50 tysięcy osób. "Praca na stanowiskach operacyjnych to dla nich służba, wiążąca się z odpowiedzialnością za losy milionów podróżnych dziennie" - wskazano. 

Źródło: PAP
comments powered by Disqus