Ograniczenia lotów dla małego lotnictwa na szczyt NATO i ŚDM

Ograniczenie lotów VFR podczas Światowych Dni Młodzieży (fot. Aeroklub Polski)

W lipcu będą wprowadzone strefy zakazu lotów w związku ze szczytem NATO w Warszawie i ŚDM w Krakowie – informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W praktyce ograniczenia nie będą dotyczyć lotów rejsowych i państwowych, ale tzw. lotnictwa ogólnego, np. małych samolotów.

Z wnioskiem o wprowadzenie ograniczeń w przestrzeni powietrznej w rejonie Warszawy i Krakowa do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zwróciło się Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych – poinformował w środę PAP rzecznik DORSZ ppłk Piotr Walatek.

Odpowiedni dokument – suplement do zbioru informacji lotniczej (AIP Polska) – PAŻP ma wydać w najbliższych dniach. Ograniczenia mają dotyczyć przestrzeni w promieniu około stu kilometrów wokół Krakowa i Warszawy. Rejsowe samoloty pasażerskie mogą nieznacznie zmieniać kurs, tak by nie przelatywać nad centrum miast czy bezpośrednio nad terenem, gdzie będą odbywały się ŚDM.

"Ograniczenia będą miały znaczenie dla prywatnych właścicieli samolotów, aeroklubów i mniejszych lotnisk, gdzie nie ma ruchu pasażerskiego. To nie będzie miało wpływu na pasażerski ruch lotniczy" – powiedział ppłk Walatek.

Licencje pilota turystycznego lub uprawnienia do lotów na paralotniach ma w Polsce w sumie kilka tysięcy osób.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.

Z kolei szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca na Stadionie Narodowym; przywódcy delegacji spotkają się też w Pałacu Prezydenckim w sali, gdzie w 1955 r. podpisano Układ Warszawski.

Niebawem opublikujemy szczegółowe ograniczenia.

gdyj/ akw/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus