Od wtorku w Madrycie o światowych wyzwaniach ws. zarządzania ruchem lotniczym

World ATM Congress 2019 w Madrycie (fot. worldatmcongress.org)

Nowe technologie związane z zarządzaniem ruchem lotniczym na świecie będą omawiane od wtorku podczas World ATM Congress w Madrycie. W kongresie uczestniczyć będzie też Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która pierwszy raz w historii będzie mieć swój pawilon.

Światowy kongres zarządzania ruchem lotniczym to najważniejsza impreza branży; tegoroczna edycja potrwa do 14 marca.

"Kongres w Madrycie to największe światowe wydarzenie w obszarze zarządzania ruchem lotniczym. Łączy on formułę konferencji, podczas której najważniejsze osoby z branży dyskutują o aktualnych trendach i wyzwaniach, z prezentacją najnowszych rozwiązań" – mówi PAP p.o. prezesa PAŻP Janusz Janiszewski. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa ukazująca najnowsze osiągnięcia i produkty światowych liderów.

Szef Agencji podkreślił, że pierwszy raz w siedmioletniej historii tego wydarzenia PAŻP będzie w nim uczestniczyła również jako wystawca. "Oferujemy usługi i produkty na światowym poziomie. Podczas targów w Madrycie po raz pierwszy będziemy je prezentować branży i potencjalnym klientom w naszym polskim pawilonie" – powiedział.

Pawilon zostanie zaprezentowany we wtorek, pierwszego dnia targów. Otworzyć go mają Henrik Hololei z Komisji Europejskiej, wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild oraz Ambasador RP w Madrycie Marzenna Adamczyk, a także przedstawiciele PAŻP.

PAŻP zaprezentuje m.in. system do koordynacji i zarządzania ruchem bezzałogowych statków powietrznych (BSP); narzędzie zasilające system operacyjny ATC w informacje dotyczące bieżącego i planowanego wykorzystania przestrzeni powietrznej; system PANDORA, który integruje informacje istotne dla wszystkich służb żeglugi powietrznej, a także system pozwalający na przewidywanie stanu drogi startowej.

"Oprócz części wystawienniczej, pawilon będzie również miejscem, w którym będziemy dyskutować o najistotniejszych kwestiach dla branży. Ważnym punktem naszej agendy będzie debata poświęcona roli regionu Europy Środkowo-Wschodniej w rozwoju zarządzania ruchem lotniczym" – przekazał Janiszewski. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, linii lotniczych, międzynarodowego zrzeszenia przewoźników lotniczych (IATA), a także innych europejskich agencji żeglugi powietrznej, m.in. z Rumunii i Litwy.

Kolejnym punktem programu – jak wskazał – będzie panel, podczas którego PAŻP podzieli się doświadczeniami i rozwiązaniami w zakresie organizacji lotów bezzałogowych statków powietrznych, a także ich wpływie na przestrzeń powietrzną.

"W trakcie spotkania będą omawiane kwestie dotyczące zmian w prawie, wyzwania oraz technologie w sektorze bezzałogowych statków powietrznych, a także najbliższe plany" – powiedział Janiszewski. Dodał, że w ciągu ostatnich miesięcy odbył szereg spotkań, także z europejskimi partnerami Agencji, dotyczących wdrażanych przez nią rozwiązań w sprawie bezzałogowych statków powietrznych. Podkreślił przy tym, że Polska jest "w tym obszarze w światowej czołówce".

Zdaniem PAŻP, podobnie jak w lotnictwie załogowym, kluczowym elementem jeśli chodzi o BSP będzie system zbierający informacje o operatorach, dostępności przestrzeni powietrznej i możliwości wykonywania lotów w danym obszarze, przetwarzający m.in. dane dotyczące planowanych lotów i dostępności przestrzeni.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu; każdego dnia obsługują średnio około 2,5 tys. lotów, a rocznie – około miliona.

PAŻP odpowiada też za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.

Usytuowana w strategicznym miejscu hali wystawienniczej ekspozycja PAŻP to 110 metrów kwadratowych wypełnionych specjalistyczną wiedzą i nowoczesnymi technologiami. Gości przywita wyśmienita kawa i polskie jabłka, będzie też można skosztować regionalnych przysmaków. W godzinach popołudniowych odwiedzającym towarzyszyć będzie łagodna muzyka, grana na żywo przez profesjonalny kwartet jazzowy.

Dzięki symulatorom odwiedzający będą mogli również zapoznać się z działaniem projektów rozwijanych w kooperacji oraz autorskich systemów PAŻP: PANDORA, PANSA UTM, CAT i RWYCC, a specjaliści i eksperci przybliżą działanie wszystkich oferowanych przez Agencję produktów i usług. Elementem ekspozycji będzie także wystawa poświęcona stuleciu Aeroklubu Polskiego, którą uświetni swą obecnością wielokrotnie nagradzany polski pilot – kapitan Jerzy Makula.

Przedstawicieli Agencji można z łatwością rozpoznać dzięki niebieskim apaszkom i poszetkom, a także gadżetom z hasłem przewodnim obecności PAŻP na World ATM Congress 2019: Gateway to Europe, Gateway to the East.

Aktualna agenda oraz szczegóły związane z obecnością Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Madrycie dostępne są na głównej stronie internetowej: www.wac2019pansa.pl

Źródło: PAP
comments powered by Disqus