Niemcy: sąd zatwierdził sprzedanie Condora Polskiej Grupie Lotniczej

Sąd krajowy we Frankfurcie nad Menem zatwierdził plan ratunkowy dla niemieckich czarterowych linii lotniczych Condor, przewidujący ich sprzedanie Polskiej Grupie Lotniczej, która jest właścicielką PLL LOT - poinformowała w czwartek zapytana w tej sprawie przez agencję dpa rzeczniczka sądu.

Według niej, w postępowaniu przyspieszonym oddalono skargi różnych wierzycieli i tym samym sporządzony przez specjalistę do spraw upadłościowych Lucasa Floethera plan nabrał mocy prawnej.

Zgodnie z planem, posiadającą ponad 50 samolotów i około 4,9 tys. pracowników spółkę Condor przejmie PGL. Warunki zaproponowane przez polski holding uznano za atrakcyjniejsze od ofert dwóch różnych inwestorów finansowych, którzy także ubiegali się o tę transakcję. Umowę kupna-sprzedaży podpisano 24 stycznia.

Spowodowany koronawirusem kryzys wywołał jednak obawy, czy umowa zostanie urzeczywistniona, gdyż także PGL doznała w jego wyniku strat finansowych, a popyt na czarterowe loty wycieczkowe dramatycznie się obniżył przy jednoczesnym braku perspektyw na rychłą poprawę.

Condor przyjął wyrok sądu z zadowoleniem. "Decyzja sądu krajowego jest ważnym krokiem ku temu, by Condor mógł zrezygnować z ochrony przed bankructwem" - powiedziała rzeczniczka spółki, mając na myśli dotychczasowe wsparcie finansowe niemieckiego państwa dla poważnie zadłużonego przewoźnika.

Jak zaznaczyła, z PGL prowadzi się nadal konstruktywne rozmowy. Ponadto Condor, który funkcjonuje obecnie dzięki gwarantowanemu przez rząd Niemiec kredytowi, stara się o dodatkową pomoc publiczną w związku z następstwami pandemii koronawirusa. (PAP)

dmi/ mal/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus