Niedzielski: w stan gotowości zostały postawione wszystkie załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego na południu kraju

Śmigłowiec EC 135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (fot. lpr.com.pl)

W stan gotowości zostały postawione wszystkie załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego na południu kraju, przechodzą w całodobowy tryb pracy, w razie potrzeby będą transportować pacjentów z Covid-19 do innych szpitali – powiedział w środę w Katowicach minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski powiedział na konferencji prasowej, że rząd będzie chciał do transportu pacjentów z Covid-19 zastosować również transport lotniczy.

"W stan gotowości zostały postawione wszystkie na południu załogi Lotniczego Pogotowia Ratowniczego, one z tryby pracy standardowej przechodzą do trybu 24-godzinnego" – powiedział Niedzielski.

Dodał, że analizie zostały poddane czasy dolotu załóg lotniczych ze wszystkich południowych baz w Polsce. "Mamy dodatkowych sześć zespołów, które będą pełnił dyżury" – przekazał szef resortu zdrowia.

Dodał, że intencją jest dokonanie "przeglądu" pacjentów, którzy są szpitalach i ewentualna decyzja o transporcie.

Decyzja ministra zdrowia jest podyktowana krytyczną sytuacją na Śląsku w związku z pandemią koronawirusa.

Katowice, Opole, Ostrów Wielkopolski, Łódź, Kielce i Sanok to bazy, które pełnią dyżury w stałych godzinach 7-20. Od 1 do 15 kwietnia załogi w tych lokalizacjach będą w całodobowej gotowości. Będzie to wsparcie dla naziemnych zespołów ratownictwa medycznego w przypadku konieczności relokacji pacjentów ze Śląska do szpitali na terenie ościennych województw. Poza śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do dyspozycji będą też wojskowe statki powietrzne.

Jak poinformowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, oprócz nowo wyznaczonych baz, całodobowe dyżury pełnione są również w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie.

Jak mówił Niedzielski, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest przygotowane do transportu zarówno pacjentów w najcięższym stanie, ponieważ śmigłowce wyposażone są w odpowiednie instalacje, jak i transportu pacjentów, którzy nie korzystają z respiratorów i są wspomagani leczeniem tlenowym.

"Jest gotowość LPR do wykonywania takich zleceń, które będą po przeglądzie pacjentów wskazywały ewentualnie tych, którzy będą podlegali tej realokacji" – podsumował Niedzielski.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus