Przejdź do treści
Źródło artykułu

Natowscy specjaliści przemysłu lotniczego obradowali w PGZ

Grupa studyjna pracująca nad certyfikacją wyposażenia do lotów śmigłowcami w obniżonej widzialności obradowała w warszawskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej – poinformowała PGZ we wtorek.

Grupa studyjna SG-193 powstała jako kolejna w ramach Grupy Doradczej NATO do spraw Przemysłu (NIAG - NATO Industrial Advisory Group). Jej zadaniem jest znalezienie przemysłowych odpowiedzi na wymagania stawiane przez wojsko.

„Lądowanie w warunkach obniżonej widzialności – gdy wirnik śmigłowca wzbija kurz lub śnieg - to jeden z najpoważniejszych problemów. Wskutek katastrof, wypadków i uszkodzeń śmigłowców państwa NATO tracą co roku łącznie 1,5 mld dolarów” – powiedział PAP dyrektor Biura Platform Lotniczych PGZ Piotr Rutkowski, który reprezentuje Polskę w NIAG.

„Producenci zaczęli opracowywać systemy ułatwiające lądowanie w tych warunkach (Degraded Visual Envirobment). Zadaniem NIAG jest opracowanie norm certyfikujących te urządzenia” – dodał.

Zaznaczył, że jest to jeden z najdłuższych projektów, ruszył w roku 2014. Jesienią tego roku w planie są próby w warunkach pustyni w USA, a w przyszłym w Szwajcarii – w śniegu. W pracach uczestniczą przedstawiciele wszystkich największych koncernów zbrojeniowych. „Cieszymy się, że PGZ jest ważnym członkiem tej grupy i że mogliśmy być gospodarzami spotkania grupy studyjnej” – podkreślił Rutkowski.

193. grupa studyjna NIAG została powołana w 2014 roku, aby certyfikować nowe wyposażenie zwiększające bezpieczeństwo wykonywania lotów na śmigłowcach w warunkach ograniczonej widzialności. W pracach Grupy uczestniczą przedstawiciele NATO oraz największych koncernów zbrojeniowych świata z kilkunastu krajów.

Do tej pory narady SG-193 odbywały się m.in. w Brukseli, Paryżu, Londynie i Nowym Jorku. Tym razem po raz pierwszy grupa zebrała się w Warszawie.

Sama NIAG została utworzona w 1968 r. jako organ opiniujący i doradczy. Należą do niej przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego państw członkowskich NATO. Grupa działa w ramach Konferencji Krajowych Dyrektorów do spraw Uzbrojenia NATO (CNAD - Conference of National Armaments Directors).

Jest forum wymiany poglądów na temat przemysłowych, technicznych, ekonomicznych, zarządczych i innych aspektów badań, rozwoju technologicznego i produkcji uzbrojenia. Doradza CNAD w kwestiach współpracy government-to-industry i industry-to-industry w ramach sojuszu.

Ułatwia firmom zbrojeniowym nawiązywanie międzynarodowej współpracy, aby szybciej i skuteczniej reagowały one na potrzeby NATO związane ze sprzętem wojskowym.

Polska Grupa Zbrojeniowa, jeden z największych koncernów obronnych w Europie, skupia ponad 30 spółek branż zbrojeniowej, stoczniowej i nowych technologii, jej roczne przychody sięgają mld zł. 

brw/ par/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony