NASA podała najnowsze wyniki badania marsjańskich skał przez łazik Curiosity
Łazik Curiosity zbadał czerwony proszek pobrany z dziury wywierconej w marsjańskiej skale. Odwiert został przeprowadzony pod koniec września. Automatyczne ramię dostarczyło następnie próbkę do specjalnego laboratorium we wnętrzu łazika.
Uzyskane wyniki wskazują na nieco inne własności próbki niż w przypadku wcześniejszych badań w ramach misji. Szczególnie zwiększona jest zawartość hematytów, które są pospolitymi minerałami, tlenkami żelaza. Jest to potwierdzenie wyników uzyskanych w ramach wcześniejszych badań Marsa.
W roku 2010, zanim jeszcze wybrano miejsce do lądowania dla Curiosity, pracujący na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter instrument do wykonywania map rozmieszczenia minerałów na powierzchni Marsa, dostarczył dowodów na występowanie hematytów w strukturach geologicznych. Teraz uzyskano bezpośrednie potwierdzenie eksperymentalne tych obserwacji.
„Jesteśmy obecnie na etapie, w którym dane orbitalne są pomocne w przewidywaniu, jakie minerały możemy znaleźć i w którym miejscu najlepiej wiercić w skałach” - tłumaczy Ralph Milliken z Brown University, Providence, Rhode Island, który jest członkiem zespołu naukowego Curiosity.
Większą część pierwszego roku swojej misji Curiosity spędził badając nisko położone obszary krateru Gale, w którym wylądował. Ustalono wtedy, że prawdopodobnie znajduje się na dawnym dnie jeziora, gdyż znajdowane minerały ilaste wskazywały na występowanie na tym obszarze mokrego środowiska miliardy lat temu.
W drugim roku misji łazik przejechał do podnóża góry Aeolis Mons (nieoficjalnie nazywanej także: Mount Sharp), która jest centralnym wzniesieniem w kraterze Gale. Góra wznosi się nawet na 5500 metrów nad najniższym poziomem dna krateru. Hematyty znalezione w pierwszej próbce pobranej ze skał tej góry wskazują, że skała oddziaływała z wodą i atmosferą, stając się bardziej utleniona.
Wcześniej znajdowane skały także zawierały minerały zbudowane z tlenku węgla, głównie magnetyty. Jednym ze sposobów powstawania hematytów jest przebywanie magnetytów w warunkach sprzyjających utlenianiu. Starsze próbki zawierały najwyżej około 1 proc. hematytów i dużo większe ilości magnetytów. Natomiast najnowsze wiercenie wskazuje na 8-proc. zawartość hematytów i 4-proc. magnetytów.
Naukowcy zapowiadają, że będą przez najbliższe tygodnie badać za pomocą Curiosity kolejne warstwy skał u podnóża góry Aeolis Mons.
Curiosity jest misją amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Łazik wylądował na powierzchni Marsa w 2012 roku. Celem misji są badania geologii i klimatu Marsa (zarówno obecnego, jak i dawnego) oraz sprawdzenie, czy kiedyś na planecie istniały warunki sprzyjające życiu biologicznemu. (PAP)
cza/ mrt/
Komentarze