MSW zastanawia się nad połączeniem lotnictwa: policji, SG i PSP
MSW przygotowuje zmiany w lotnictwie podległych mu służb mundurowych. Prawdopodobnie możliwe jest zorganizowanie pewnych usług wspólnych dla policji, Straży Granicznej i straży pożarnej - powiedział w czwartek wiceszef MSW Marcin Jabłoński.
"Trwają w tej chwili prace międzyresortowego zespołu pod egidą MON, który analizuje możliwości lepszego, efektywniejszego zorganizowania tego wszystkiego, co dotyczy floty powietrznej. Jesteśmy w przededniu wypracowania rekomendacji - w MSW pracujemy nad tym, jak zarządzać flotą powietrzną tego resortu" - powiedział w czwartek Jabłoński pytany przez dziennikarzy o starzejące się lotnictwo policji.
"Prawdopodobnie możliwe jest zorganizowanie pewnych usług wspólnych dla Straży Granicznej, policji, być może też straży pożarnej" - dodał.
Jabłoński powiedział, że nie ma jeszcze decyzji, ale być może da się współpracować w dziedzinie lotnictwa z resortem obrony, który częściej i w większej skali organizuje przetargi na nowy sprzęt, w tym właśnie śmigłowce (trwa obecnie postępowanie dotyczące 70 maszyn).
"Stąd poszukiwania, by poprzez pewne wspólne działania i usługi dokonywać zakupów efektywniej, taniej, sprawniej, z większą pewnością pozyskania tego, czego naprawdę potrzebujemy" - wyjaśnił.
Dopytywany przez dziennikarzy Jabłoński zaznaczył, że nie chodzi o to, by wojsko użyczało śmigłowców służbom podległym MSW, przede wszystkim policji, która najczęściej używa śmigłowców. Straż Graniczna - wyjaśniał Jabłoński - raczej już nie używa śmigłowców, tylko samolotów. Natomiast Państwowa Straż Pożarna swój jedyny śmigłowiec kilka lat temu oddała policji.
"Bardziej poszukujemy rozwiązań i możliwości dotyczących np. wspólnych zakupów" - mówił Jabłoński. "Szukamy możliwości usług wspólnych dotyczących infrastruktury, eksploatacji - bardziej w tym kierunku idą te poszukiwania" - dodał.
Jak podaje strona internetowa Komendy Głównej Policji, formacja ta aktualnie ma 16 śmigłowców - osiem Mi-2, dwa PZL Kania, dwa Sokoły, trzy Mi-8 i jednego Bella 206. Policyjne śmigłowce stacjonują w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Służą przede wszystkim do działań pościgowych, obserwacji ruchu drogowego, poszukiwań np. z wykorzystaniem urządzeń termowizyjnych oraz szkolenia i transportu na miejsce zdarzenia pododdziałów antyterrorystycznych. (PAP)
ral/ abr/ jbr/
Komentarze