Przejdź do treści
Źródło artykułu

MON przesunęło termin składania ofert na śmigłowce

MON przesunęło na koniec listopada termin składania ostatecznych ofert w przetargu na 70 śmigłowców wielozadaniowych dla wojska<1--break-->. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że na tę decyzję może mieć wpływ francusko-rosyjski kontrakt na sprzedaż okrętów typu Mistral.

W przetargu na śmigłowce uczestniczą trzy podmioty: konsorcjum Airbus Helicopters i Heli Invest Sp. z o.o. oferujące śmigłowiec EC-725 Caracal; spółki Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporation i Polskie Zakłady Lotnicze ze śmigłowcem Black Hawk oraz Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik proponująca maszynę AW149.

Na początku czerwca MON wystosowało do nich zaproszenie do składania ostatecznych ofert. Termin ich składania zaplanowano wówczas na trzeci kwartał 2014 r. W piątek rzecznik prasowy MON płk Jacek Sońta poinformował, że doszło jednak do zmiany. "Na wniosek oferentów przedłużono termin składania ofert do 28.11.2014 r." - napisał Sońta na Twitterze.

"Przesunięcie terminu składania ofert nie wpłynie na ostateczny termin dostawy sprzętu. Procedura trwa. Liczy się finał" - zapewnił rzecznik MON.

W źródle zbliżonym do kierownictwa MON PAP dowiedziała się, że na decyzję MON mogły wpłynąć też inne czynniki niż wnioski oferentów o przedłużenie terminu. "Może to mieć związek z kwestią sprzedaży mistrali z Francji do Rosji" - powiedział PAP pragnący zachować anonimowość oficer.

Francja zapowiedziała na początku września, że zawiesza do listopada dostarczenie Rosji pierwszego z dwóch okrętów desantowych typu Mistral z powodu działań Moskwy na Ukrainie. Prezydent Francois Hollande wyjaśnił, że kontrakt nie został zerwany ani zawieszony, ale nie dojrzały warunki do planowanego na październik dostarczenia pierwszego okrętu. Hollande podkreślił, że warunkami przekazania Rosji tych okrętów są rozejm i polityczne rozwiązanie na Ukrainie.

W połowie września pierwszy z dwóch mistrali zamówionych przez Rosję we Francji, "Władywostok", przeprowadził próbny rejs z częścią rosyjskiej załogi liczącej 400 marynarzy i przechodzącej od końca czerwca szkolenie w Saint-Nazaire w ramach kontraktu podpisanego przez francuską spółkę stoczniową DCNS i stronę rosyjską. Drugi okręt typu Mistral o nazwie "Sewastopol" miał zostać dostarczony w listopadzie 2015 roku.

Zawarty w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego kontrakt opiewa na 1,2 miliarda euro. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRR.

Na początku czerwca MON wystosował zaproszenie do składania ostatecznych ofert do firm ubiegających się o kontrakt na 70 śmigłowców dla Wojska Polskiego. Zawierało ono zaktualizowane w wyniku negocjacji wymagania techniczne na zbudowane na podstawie wspólnej platformy śmigłowce w wersjach: wielozadaniowo-transportowej, bojowego poszukiwania i ratownictwa oraz zwalczania okrętów podwodnych. Dostawie śmigłowców ma towarzyszyć pakiet logistyczny i system szkolenia.

Przetarg na nowe wiropłaty dla armii rozpisano w marcu 2012 r., początkowo postępowanie dotyczyło 26 śmigłowców, we wrześniu 2012 r. rozszerzono je na 70 maszyn.

Nowe śmigłowce mają zastąpić używane obecnie przez polskie wojsko śmigłowce Mi-8 i Mi-17, skonstruowane w ZSRR. (PAP)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony