MON: polscy lotnicy rozpoczynają dyżur bojowy nad Islandią

F-16 w locie widok z dołu z tyłu (fot. MON)

W poniedziałek rozpoczyna się dyżur bojowy polskich załóg F-16 służących w sojuszniczej misji nadzoru nad przestrzenią powietrzną Islandii – przypomniało MON. Dyżur potrwa trzy tygodnie.

"Personel PKW Islandia gotowy do działania. Od dzisiaj, przez najbliższe trzy tygodnie piloci polskich F16 pełnią dyżur bojowy, podczas którego są odpowiedzialni za ochronę przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii" – napisał resort na Twitterze.

W sierpniu br. Polska dołączyła do grona dziesięciu państw NATO odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni powietrznej w rejonie Islandii, udzielanie pomocy statkom powietrznym znajdującym się w sytuacjach awaryjnych oraz zadania związane z ewentualną ochroną ludności przed atakami z powietrza. Misja odbywa się w ramach trzech trzy-, czterotygodniowych rotacji, wykonywanych na zmianę przez wybrane państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Polska pełni dyżur bojowy od 6 do 27 września. Pierwsza zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego Islandia potrwa do 10 października 2021 r.

Sojusznicza misja air policing nad Islandią, która nie ma własnego lotnictwa bojowego, rozpoczęła się w 2008 r. Polega ona nie na stałej, lecz okresowej obecności samolotów oraz załóg lotniczych i persolnelu naziemnego w bazie Keflavik.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus