Misja czeskich myśliwców w krajach bałtyckich

JAS-39 Gripen czeskich sił powietrznych (fot. afbcaslav.cz)

W ramach NATO-wskiej misji ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich Baltic Air Policing do bazy lotniczej w Amari w Estonii przybyło w tym tygodniu pięć czeskich myśliwców JAS-39 Gripen z 21. bazy lotnictwa taktycznego w Czaslaviu w środkowych Czechach.

Do końca bieżącego roku czeski kontyngent lotniczy będzie pełnił dyżur bojowy wraz ze stacjonującymi w Szawlach na Litwie myśliwcami z Belgii i Danii.

W Amari Czesi zastąpią kończących tam swój pobyt Brytyjczyków.

Jest to już szósta misja czeskich lotników w ramach NATINAMDS (Zintegrowanego Systemu Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej NATO). Trzykrotnie – w latach 2014, 2015 i 2016 – pełnili oni służbę alarmową na Islandii, a w latach 2009 i 2012 uczestniczyli w Baltic Air Policing.

Baltic Air Policing rozpoczęła się w 2004 roku, gdy Litwa, Łotwa i Estonia – które nie posiadają własnych myśliwców – poprosiły NATO o pomoc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej. Jednym z głównych zadań Baltic Air Policing jest przeciwdziałanie naruszeniom przestrzeni powietrznej przez lotnictwo rosyjskie oraz monitorowanie ruchu wojskowych statków powietrznych Federacji Rosyjskiej.

 

Źródło: PAP
comments powered by Disqus