Mielec: samolot M28 wyleciał na misję handlową do Ameryki Łacińskiej
Oprócz pokazów samolot weźmie udział również w targach LAAD Defence and Security Exhibition w Rio de Janeiro.
"Dziś mamy historyczną chwilę, bo rzadko się zdarza, żeby samolot wyprodukowany w Polsce rozpoczął taką misję handlową. Samolot będzie dwa miesiące poza Polską, odwiedzi siedem krajów, trzynaście miast, gdzie będzie pokazywany. Weźmie udział w targach lotniczych" - powiedział na konferencji prasowej Zakręcki.
Załoga maszyny, która w piątek w południe wyleciała z mieleckiego lotniska składa się z pięciu pilotów, czterech mechaników i jednego koordynatora lotu. Do pokonania ma prawie 15 tys. km, a do wylatania 200 godzin.
Zdaniem Zakręckiego, samolot ma takie walory i jest tak skonstruowany, że będzie się sprawdzał w warunkach, które panują w Ameryce Południowej. Wśród jego zalet wymienił m.in. krótką drogę potrzebną do startu i lądowania.
Szef personelu lotniczego w PZL Mielec Czesław Żywocki dodał, że samolot jest też w stanie wylądować na bardzo krótkich lotniskach trawiastych, nieutwardzonych, a nawet błotnistych.
Prezes PZL Mielec zaznaczył, że oferta będzie skierowana przede wszystkim do linii lotniczej, instytucji rządowych i sił powietrznych.
Zakręcki podkreślił, że przygotowania do wylotu samolotu do Ameryki Łacińskiej zajęły pół roku. "Najtrudniej było zaplanować wyprawę od strony logistycznej. Nie jest to też tania wyprawa, ale liczymy, że zwróci się nam z nawiązką, w postaci nowych kontraktów. W ostatnich dniach dostaliśmy również prośbę o prezentację samolotu w USA" - powiedział.
Samolot M28 może być skonfigurowany do wykonywania wielu zadań m.in. do transportu pasażerskiego i cargo, zrzutu skoczków spadochronowych, ewakuacji medycznej, patrolu i rozpoznania morskiego, poszukiwań i ratownictwa. W wersji wojskowej maszyna nazywa się M28B Bryza.
Jak dodał Zakręcki, właśnie wielofunkcyjność M28 ma być podkreślana w czasie prezentacji maszyny.
Do tej pory mieleckie zakłady wyprodukowały ponad 100 samolotów, które latają m.in. w Wenezueli, Polsce, Indonezji, Nepalu i Wietnamie.
Polskie Zakłady Lotnicze Mielec, oprócz M28 produkują m.in. śmigłowiec S-70i Black Hawk. W firmie pracuje 1,7 tys. osób. Zakład należy do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, który zatrudnia około 98 tys. pracowników na całym świecie. PZL Mielec jest największym zakładem koncernu LM poza Stanami Zjednoczonymi. (PAP)
huk/ dym/
Komentarze