Mazowieckie: ostatnie wojskowe lotnisko nadal na sprzedaż
Ostatnie z dawnych wojskowych lotnisk - w Nowym Mieście nad Pilicą - jest nadal na sprzedaż. Ogłoszony przez Agencję Mienia Wojskowego przetarg zakończył się we wtorek wynikiem negatywnym. Kolejny przetarg ma być ogłoszony na początku przyszłego roku.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Agencji Mienia Wojskowego Małgorzata Golińska, przetarg zakończył się wynikiem negatywnym, bo nikt nie wpłacił wymaganego wadium w wysokości 4 mln zł.
Rzeczniczka zaznaczyła, że przetargiem zainteresowanych było kilka podmiotów krajowych i zagranicznych.
Kolejny przetarg ma być ogłoszony na początku przyszłego roku, i rozstrzygnięty w pierwszym kwartale 2013 r.
Agencja wystawiła na sprzedaż blisko 500 ha gruntów - teren byłego lotniska z częścią koszarową; łącznie 40 działek. Na wystawionym do przetargu terenie stoi 76 obiektów, których powierzchnia użytkowa to około 25 tys. metrów kwadratowych. Pas startowy mierzy 2400 m długości i 60 m szerokości. Na lotnisku znajdują się cztery drogi kołowania i tyle samo płyt postojowych. Cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 45,5 mln zł.
Podczas drugiej wojny światowej w Nowym Mieście nad Pilicą funkcjonowało lotnisko polowe niemieckiej Luftwaffe. W 1954 r. zbudowano na tym terenie wojskowy port lotniczy z betonową drogą startową. Przez wiele lat stacjonował tu 61. Lotniczy Pułk Szkolno-Bojowy, a w latach 1977-2000 47. Szkolny Pułk Śmigłowców. Nieruchomość po dawnym lotnisku wojskowym trafiła do zasobów Agencji Mienia Wojskowego w 2001 r.
Pierwszy raz wystawiono ją na sprzedaż w 2005 roku. Kolejne dwa przetargi odbyły się - we wrześniu 2006 i maju następnego roku. Do ostatniego przetargu - w 2007 r. - przystąpiło kilku oferentów, którzy wpłacili wadium. Pojawił się jednak projekt budowy kompleksu filmowego i do licytacji nie doszło. W 2007 roku AMW prowadziła rozmowy z władzami samorządowymi województwa mazowieckiego w sprawie nabycia przez nie terenu i stworzenia miasteczka filmowego.
Zgodnie z ówczesnymi ustaleniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiego Instytutu Polskiej Sztuki Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich powojskowe lotnisko miało zamienić się w nowoczesny kompleks filmowy. Planowano w nim budowę 10 hal produkcyjnych, zakładu produkcji dekoracji, wypożyczalni rekwizytów i studia castingowego. Z projektu wycofano się w 2008 r. ze względu na zbyt duże koszty jego realizacji, które oszacowano na ok. 100 mln euro.
W tym samym roku w życie weszły tzw. ustawa lotniskowa oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu lotnisk wojskowych, które mogą być wykorzystane na potrzeby lotnictwa cywilnego. Na sporządzonej wtedy liście znalazły się również tereny położone w Nowym Mieście nad Pilicą. Władze miasta - ze względu na brak spójnej koncepcji ich wykorzystania - nie zdecydowały się jednak na przejęcie tej nieruchomości i w porozumieniu z AMW zwróciły się do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z prośbą o wykreślenie jej z wykazu.
W styczniu br. opublikowano nowe rozporządzenie z wykazem lotnisk wojskowych, które mogą być wykorzystane na potrzeby lotnictwa cywilnego. Zmieniony wykaz nie obejmował lotniska w Nowym Mieście nad Pilicą. Dzięki temu AMW mogła zacząć przygotowania do ponownego wystawienia tej powojskowej nieruchomości na sprzedaż.
ilp/ pz/ mow/
Komentarze