Lublin: na lotnisku otwarto stałe przejście graniczne
Przejście graniczne w Porcie Lotniczym Lublin od czwartku uzyskało status przejścia stałego i będzie całodobowe. Ma to służyć poprawie dostępności lotniska i przyczynić się do jego rozwoju.
„Istnienie stałego przejścia granicznego na lotnisku znacznie usprawni funkcjonowanie Portu Lotniczego Lublin” - powiedział wojewoda lubelski Wojciech Wilk podczas czwartkowego otwarcia stałego przejścia granicznego w Porcie Lotniczym Lublin. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych oraz szefów służb granicznych i celnych.
Dotychczas na lubelskim lotnisku funkcjonowało tzw. dodatkowe przejście graniczne - odprawy graniczne mogły się odbywać w określonych godzinach (od 6 do 24) a operacje lotnicze musiały być zgłaszane Straży Granicznej oraz Izbie Celnej najpóźniej 48 godzin przez planowanym przylotem lub odlotem.
Na mocy opublikowanego w środę Dzienniku Ustaw RP rozporządzenia rządu w sprawie ustalenia morskich i stałych przejść lotniczych granicznych, funkcjonujące w Porcie Lotniczym Lublin przejście uzyskało status stałego lotniczego przejścia granicznego, w którym dozwolony jest ruch osobowy i towarowy. Odprawy będą więc mogły być prowadzone całą dobę.
„Bardzo dziękuję komendantowi i funkcjonariuszom Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, bo praktycznie natychmiast po decyzji rządu, która, przypomnę, zapadła zaledwie tydzień temu, Straż Graniczna zgłosiła mi pełną gotowość do objęcia służby na przejściu granicznym na lotnisku” – dodał wojewoda lubelski.
Starania o przekształcenie przejścia granicznego na lubelskim lotnisku w całodobowe trwały od wielu miesięcy. Wniosek w tej sprawie złożyła do ministra spraw wewnętrznych jeszcze w marcu tego roku ówczesna wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc. Zmianę statusu przejścia zgodnie popierali parlamentarzyści z Lubelszczyzny, ze wszystkich opcji politycznych.
Całodobowe, stałe przejście graniczne daje lotnisku możliwości rozwojowe – powiedział PAP rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin Piotr Jankowski. Jak tłumaczył, pozwoli to przede wszystkim na lepsze wykorzystanie lotniska dla ruchu prywatnego i komercyjnego (general aviation) realizowanego poza rozkładem. Obecnie na lubelskim lotnisku wykonywanych jest miesięcznie ok. 80 takich operacji. Jak dodał Jankowski, tego typu ruch systematycznie rośnie, korzystają z niego głównie przedsiębiorcy. „Teraz taką operację wystarczy zgłosić kilka godzin wcześniej, a nie jak dotychczas dwa dni przed planowanym przylotem” – tłumaczył.
Jankowski zaznaczył, że brak stałego przejścia był też przeszkodą dla niektórych przewoźników w uruchomieniu regularnych lotów. Całodobowe przejście graniczne ma usprawnić i ułatwić pracę służb granicznych również przy obsłudze lotów czarterowych, które są często realizowane w godzinach nocnych, a także lotów opóźnionych.
Port Lotniczy Lublin, zbudowany w podlubelskim Świdniku, otwarto w grudniu 2012 r. W bieżącym roku do końca października obsłużono tu ponad 162 tys. pasażerów. W całym roku 2013 – ponad 188 tys. W październiku tego roku na lotnisku wykonano 440 operacji lotniczych – najwięcej w historii działania portu. W sezonie letnim 2014 oprawiono prawie 11,6 tys. pasażerów lotów czarterowych, czyli o 41 proc. więcej niż sezonie letnim 2013.
Obecnie z Lublina latają samoloty do Londynu, Oslo, Frankfurtu, Mediolanu, Sztokholmu, Gdańska, Warszawy - przewoźników Ryanair, Wizz Air, Lufhansa oraz Eurolot.
Budowa lotniska kosztowała 400 mln zł, z czego 144,5 mln zł pokryła dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Terminal portu przystosowany jest do obsługi miliona pasażerów rocznie. Udziałowcami spółki Port Lotniczy Lublin są samorządy Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego. (PAP)
ren/ pz/
Komentarze