Lotnisko Balice: najnowocześniejszy w Polsce wóz strażacki

Wóz straży pożarnej z krakowskiego lotniska, fot. PAP

Lotnisko w podkrakowskich Balicach wzbogaciło się o najnowocześniejszy w kraju wóz strażacki . Wóz zaprezentowano w trakcie uroczystego apelu z okazji Dnia Strażaka i święta patrona strażaków - św. Floriana.
     
Nowy lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy typu 8x8 (napęd na wszystkie cztery osie) waży 50 ton, dysponuje zbiornikiem na 18 tysięcy litrów wody, może również wyprodukować 10 tys. litrów piany gaśniczej w ciągu minuty. Wyposażony jest w dwa działka gaśnicze, w tym działko zderzakowe pozwalające na wystrzeliwanie środka gaśniczego z niskiego poziomu, co zwiększa, jak wykazuje praktyka, skuteczność gaszenia samolotów.

Pojazd jest również wyposażony w system samoobrony - może wjechać w rozlewisko płonącego paliwa, bez zagrożenia dla strażaków. Rozwija prędkość 140 km na godzinę, co umożliwia mu szybkie dotarcie w miejsce wypadku.

„To samochód przeznaczony do działań w trudnych sytuacjach na lotnisku. W tym przypadku najważniejszy jest czas dojazdu, w każdych warunkach terenowych czy atmosferycznych, jak i intensywność podawania środka gaśniczego. Dlatego ten samochód jest tak duży i zabiera tyle środka gaśniczego” - mówi Zbigniew Pudełko, dowódca zmiany lotniskowej służby ratowniczo-gaśniczej. Podobny model pojazdu znakomicie sprawdził się na lotniskach w Tokio, Madrycie i Paryżu.

Pojazd został poświęcony przez arcybiskupa metropolitę krakowskiego Marka Jędraszewskiego.

W trakcie uroczystego apelu z okazji Dnia Strażaka prezes Zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek podziękował służbom ratowniczo-gaśniczym za odważną służbę i chęć pomocy. Czasami nawet za cenę życia. 

„Dzisiaj przede wszystkim myślimy o przyszłości, mówiąc po lotniczemu mamy swój „plan lotu”. Naszym planem jest Plan Generalny i chęć rozbudowy lotniska w każdym jego elemencie. Oprócz tego, że musimy pracować i pracujemy nad rozbudową infrastruktury, niezbędny jest także sprzęt. Dzisiaj podczas tego święta strażackiego oddajemy nowy samochód gaśniczo-bojowy, aby służył wam jak najlepiej, a święty Florian niech czuwa nad wami i waszymi rodzinami każdego dnia” – powiedział prezes Włoszek. 

W trakcie uroczystości głos zabrał również minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. „Życzę wam strażacy, żeby ten samochód był zabezpieczeniem, był pojazdem ćwiczeń, żeby nigdy nie musiał wyjeżdżać do niebezpiecznych akcji. Ale jeśli już tak się stanie, jeżeli taka będzie potrzeba to życzę żeby te akcje były udane, żeby tylu ile wyjeżdża zawsze wracało z akcji do remizy” - powiedział minister Adamczyk.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus