Przejdź do treści
Źródło artykułu

List intencyjny ws. współpracy Boeinga z Polską Grupą Zbrojeniową

Przedstawiciele koncernu Boeing i Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisali w piątek w Bydgoszczy list intencyjny ws. nawiązania współpracy m.in. w ramach projektów związanych ze śmigłowcem AH-64E Apache.

Program partnerstwa przemysłowego ma się opierać m.in. na transferze technologii i know-how.

Boeing zadeklarował, że zamierza prowadzić interesy ze spółkami lotniczymi wchodzącymi w skład PGZ w ramach przedsięwzięć dotyczących m.in. projektowania i produkcji. PGZ liczy, że partnerstwo z Boeingiem będzie "istotnym wsparciem dla krajowego przemysłu w modernizacji technicznej polskiej armii, a także znacząco podniesie jego innowacyjność i konkurencyjność".

Oba podmioty poinformowały w piątek w przesłanym PAP komunikacie prasowym, że list intencyjny "przedstawia w zarysie", jak mogą ze sobą współpracować w ramach projektów związanych ze śmigłowcem AH-64E Apache.

Jak podano, w ramach programu AH-64E Apache PGZ i Boeing będą mogły rozwijać możliwości biznesowe obejmujące integrację broni i systemów łączności, wsparcie długoterminowe i szkolenia, w tym utrzymanie i szkolenia lotnicze, rozwój badań i technologii oraz rozwój łańcucha dostaw.

"Istnieje również możliwość rozszerzenia współpracy pomiędzy PGZ i Boeingiem o prace nad dodatkowymi programami, w tym ciężkiego śmigłowca transportowego CH-47 Chinook, zmiennopłata wielozadaniowego V-22 Osprey, wywiadu lotniczego, programów obserwacji oraz rozpoznania, jak również systemów kosmicznych i satelitarnych" – poinformowano w komunikacie.

Według przekazanych w komunikacie informacji, Apache AH-64E to najbardziej zaawansowany, wielozadaniowy helikopter uderzeniowy na świecie i jedyny śmigłowiec wyposażony w radar kierowania ogniem i optoelektroniczne czujniki dla obu pilotów. Boeing dostarczył ponad 2,2 tys. śmigłowców, w tym ponad 230 wersji AH-64E Apache, do wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych oraz klientów na całym świecie.

Wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Radosław Obolewski podkreślił w piątek w Bydgoszczy, że współpraca, jaką firmy zamierzają wdrożyć, jest bardzo szeroka i opiera się na integracji, instalowaniu oraz certyfikowaniu uzbrojenia produkcji polskiej i zagranicznej. Obolewski dodał, że będzie się ona opierała na transferze technologii, pozyskaniu know-how i kompetencji, "żebyśmy zaczęli rozmawiać wspólnym językiem przemysłowym z firmą Boeing".

Zaznaczył, że podpisanie listu jest bezprecedensowym wydarzeniem dla polskiego przemysłu zbrojeniowego w ostatnim ćwierćwieczu.

"Zakłady w Bydgoszczy to jest ta perełka Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która pokazuje, jaki ogromny potencjał drzemie w polskim przemyśle zbrojeniowym" – mówił. Dodał, że ma nadzieję, iż podpisanie listu intencyjnego jest początkiem szeroko zakrojonej współpracy, która przyczyni się do zabezpieczenia podstawowych interesów obronnych RP.

Wiceprezes Boeing Defense, Space & Security Jeff Kohler powiedział natomiast, że "najsilniejsze są takie partnerstwa, na których korzystają obie strony. To jest właśnie tego rodzaju partnerstwo". Dodał też, że cała historia Boeinga to historia budowania współpracy przemysłowej na całym świecie.

"Dostosowujemy nasze programy współpracy przemysłowej do konkretnych potrzeb każdego kraju, co oznacza, że korzyści płynące z takiej współpracy są dłuższe niż czas realizacji jakiegokolwiek programu czy projektu" – mówił.

Jak dodał, w Bydgoszczy ogłoszono porozumienie, które określa, w jaki sposób Boeing i Polska Grupa Zbrojeniowa będą współpracować "w ramach programów i przedsięwzięć, zaczynających się właśnie od tego śmigłowca uderzeniowego AH-64 Apache".

Kohler wskazał, że cały program współpracy został dostosowany do priorytetów wyznaczonych przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Prezes zarządu, dyrektor naczelny Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy Leszek Walczak powiedział, że nawiązanie współpracy przyniesie korzyści dla całego zakładu.

"Naszym celem i ideą jest wejście w łańcuch dostaw dla tak dużego koncernu lotniczego. Oczywiście to nie tylko dzień dzisiejszy, ale wieloletnie rozmowy i nasza determinacja sprawiła, że już dwa nasze produkty znalazły się na liście zamówień koncernu" – podkreślił.

Dodał, że rozmowy na ten temat tych produktów już się zakończyły i niebawem ma się rozpocząć ich produkcja.

List intencyjny podpisano na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy podczas pierwszego dnia X edycji Wystawy AIR FAIR 2016. (PAP)

ajw/ rpo/ gma/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony