Przejdź do treści
Źródło artykułu

Księżycowy lądownik Lockheed Martin

W trakcie International Astronautical Congress w Bremie, Lockheed Martin zaprezentował koncepcję księżycowego lądownika wielokrotnego użytku. Ma on współpracować z planowaną przez NASA okrążającą Srebrny Glob stacją.

W ramach ogłoszonych niedawno ambitnych planów, NASA chce m.in. powrócić na Księżyc. Częścią tego przedsięwzięcia ma być przewidziana na początek lat 20-tych orbitująca wokół Księżyca stacja Lunar Orbital Platform-Gateway.

Stamtąd astronauci mają m.in. wyruszać na powierzchnię ziemskiego satelity.

Zaproponowany przez Lockheed Martin lądownik ma być w pełni odzyskiwalny – ma pozwalać na wielokrotne loty od stacji do powierzchni.

Ma przy tym zapewniać miejsce dla czworga członków załogi i prawie tony ładunku oraz pozwalać aż na dwutygodniowe wyprawy.

Konstrukcja ma wykorzystywać przetestowane już w kosmosie technologie użyte w wybudowanej także przez Lockheed nowej kapsule NASA – Orion MPCV.

"NASA zwróciła się do przemysłu po nowe sposoby osiągnięcia amerykańskiego celu powrotu ludzi na Księżyc i ustanowienia w tym miejscu trwałej, możliwej do utrzymania obecności" – powiedziała Lisa Callahan, główna menedżer Commercial Civil Space w Lockheed Martin Space.

"Oto koncepcja, która w pełni wykorzystuje zalety stacji Gateway oraz istniejących już technologii w celu stworzenia uniwersalnego, potężnego lądownika, który można zbudować szybko i nieprzesadnie drogo. Lądownik ten będzie można wykorzystać do budowy bazy na powierzchni, dostarczania naukowych i komercyjnych ładunków oraz prowadzenia niezwykłych badań na Księżycu" – mówiła reprezentantka koncernu.

Dzięki unikalnej orbicie stacji, lądownik będzie mógł dotrzeć w dowolne miejsce na Księżycu. Umożliwi to zaspokojenie potrzeb nie tylko NASA, ale także różnych podmiotów komercyjnych i naukowych.

"Gateway to klucz do pełnej odzyskiwalności tego lądownika" – powiedział z kolei Tim Cichan, architekt systemów wykorzystywanych w eksploracji kosmosu w Lockheed Martin, odpowiedzialny wcześniej za budowę statku Orion.

"Ponieważ lądownik ten nie musi przetrwać trudnego wejścia w atmosferę Ziemi, może latać wiele razy bez znacznego i kosztownego odnawiania. To główna zaleta Gateway i modułowego, opartego na odzyskiwalnych elementach podejścia do eksploracji dalekiej przestrzeni" – opowiadał ekspert.

Księżycowe lądowania będą pozwolą też na zdobycie doświadczenia niezbędnego przy planowaniu przyszłych misji marsjańskich.

Więcej informacji na stronie: www.news.lockheedmartin.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony