Kontrola MI w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego
Nieprawidłowości w przeprowadzaniu egzaminów na licencje pilota i powoływaniu członków komisji egzaminacyjnej oraz brak aktualnych pytań egzaminacyjnych - to niektóre wnioski z kontroli prowadzonej przez Ministerstwo Infrastruktury w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. O wynikach kontroli poinformował resort na swoich stronach internetowych.
Kontrola ma związek z zatrzymaniem w sierpniu przez CBA sześciu pracowników ULC - członków Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej oraz wykładowcy przedmiotów lotniczych. Zatrzymani za łapówki od pilotów i kandydatów na pilotów mieli zaliczać sesje egzaminacyjne na licencje lotnicze. 8 osób usłyszało zarzuty za korupcję przy egzaminach teoretycznych na licencję pilota. 6 zaś było podejrzanych o przyjęcie łapówek i działanie w zorganizowanej grupie, a dwie o nadużycie uprawnień. W ub. tygodniu na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie zatrzymano kolejne dwie osoby. Zarzut udzielenia korzyści majątkowej za pomoc przy części teoretycznej egzaminu na licencję pilota postawiono kompozytorowi Januszowi S.
Kontrola była prowadzona w dniach 6-28 sierpnia; obejmowała okres od lutego 2007 r. do dnia rozpoczęcia kontroli. Jej zakresem objęto "Procedury egzaminowania i licencjonowania personelu lotniczego stosowane w ULC".
Podczas kontroli ustalono, że procedury egzaminowania i licencjonowania nie były na bieżąco aktualizowane i dostosowywane m.in. do zmian w przepisach prawa lotniczego.
"W okresie objętym kontrolą zmieniona została organizacja ULC m.in. w zakresie usytuowania Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej w strukturze ULC. Rozbieżności między wewnętrznymi regulacjami a stanem faktycznym powodowały m.in. brak przejrzystości sposobu działania LKE, utrudniając skuteczny nadzór nad jej działalnością" - czytamy w wynikach pokontrolnych.
Nieprawidłowości stwierdzono również w powoływaniu członków LKE. Dochodziło do łączenia różnych funkcji członków komisji (np. jedna osoba była jednocześnie przewodniczącym LKE oraz sekretarzem), co - zdaniem MI - może prowadzić do niewłaściwego funkcjonowania komisji.
Kontrolujący stwierdzili, że pytania zestawów egzaminacyjnych z Centralnego Banku Pytań, które powinny być aktualizowane co 2 lata, w latach 2007-2009 nie zostały zmienione.
Resort dopatrzył się braków w protokołach z przeprowadzonych sesji egzaminacyjnych. "W związku z brakiem odpowiedniej dokumentacji kontrolujący nie byli również w stanie ustalić składu zespołu nadzorującego egzamin, m.in. ilości osób nadzorujących egzamin, podziału ich obowiązków, możliwości swobodnego dostępu do sali oraz testów" - napisano we wnioskach pokontrolnych. Nieprawidłowości wykryto również w listach kandydatów przystępujących do egzaminu.
Jak podało ministerstwo, nierzetelność stwierdzono również w dokumentacji dotyczącej powoływania kandydatów na egzaminatorów, a nadzór nad nią był niewystarczający.
Ponadto kontrolerzy wykryli złe funkcjonowanie monitoringu podczas trwania egzaminów teoretycznych. "LKE nie posiada zapisów z sesji przeprowadzonych w siedzibie ULC na ulicy Żelaznej, ponieważ zainstalowany twardy dysk pozwalał na zapis 2-3 sesji, po czym automatycznie nadpisywał obraz na najstarszym nagraniu. Nie można również stwierdzić, czy sesje były faktycznie nagrywane, gdyż rozpoczęcie nagrania nie było automatyczne, tylko uzależnione od włączenia systemu przez upoważnioną osobę" - czytamy w dokumencie MI.
Wyniki kontroli MI zostały przekazane do ULC. Rzecznik resortu Mikołaj Karpiński powiedział PAP we wtorek, że ULC w ciągu 30 dni powinien przedstawić informacje o wykonywaniu zaleceń pokontrolnych. Powinien też pilnie usunąć nieprawidłowości.
Komentarze