Kazachstan: wstrzymanie połączeń transportowych z Chinami w związku z koronawirusem

Rząd Kazachstanu poinformował o zawieszaniu połączeń lotniczych, kolejowych i autobusowych z Chinami w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii nowego koronawirusa. Wstrzymano też wydawanie wiz obywatelom ChRL.

Linie autobusowe do i z Chin zostały już zawieszone, ruch pociągów osobowych zostanie wstrzymany w najbliższą sobotę, natomiast wszystkie loty zostaną zawieszone od 3 lutego - sprecyzował rząd, nie informując, do kiedy środki te będą obowiązywały.

AFP zwraca uwagę, że kazachskie władze nie zdecydowały się na zamknięcie przejść granicznych. Kazachstan ma z Chinami długą, liczącą 1782 km granicę.

Kazachstan nie zarejestrował na razie żadnych przypadków nowego wirusa, ale w szpitalu odizolowanych zostało 35 osób, które wróciły z Chin z objawami infekcji dróg oddechowych.

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych na koniec dnia we wtorek w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotąd 5974 zakażenia i 132 zgony spowodowane wirusem. Poza tym w Hongkongu odnotowano osiem przypadków zakażeń, a w Makau - pięć. Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w szeregu okolicznych miast.

Wirus przedostał się jednak poza granice Chin. Dotychczas ponad 70 przypadków potwierdzono w kilkunastu innych państwach, w tym dwóch europejskich - we Francji i w Niemczech. (PAP)

cyk/ ap/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus