Katowice: dotąd pasażerowie jednego samolotu skontrolowani pod kątem koronawirusa

Służby medyczne lotniska w Pyrzowicach skontrolowały dotąd pasażerów jednego samolotu pod kątem profilaktyki koronawirusa. Nie stwierdziły niczego niepokojącego. Osobom przylatującym z północnych Włoch mierzona jest temperatura.

Procedury wprowadzono we wtorek. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) kontrolowani są pasażerowie samolotów z północnej części Włoch, gdzie zanotowano zachorowania. W przypadku lotniska w Pyrzowicach są to rejsy z Bolonii i z Mediolanu-Bergamo.

Pasażerom tych samolotów, przy opuszczaniu przez nich pokładu, służba medyczna mierzy temperaturę bezdotykowymi pirometrami.

"Samoloty ze wskazanych kierunków ustawiane są na stanowiskach oddalonych, co gwarantuje separację od reszty ruchu pasażerskiego" – zaznaczyli przedstawiciele lotniska.

"Do tej pory kontroli poddano pasażerów jednego samolotu – z Bergamo. Proces przebiegł bardzo sprawnie, kontrola 150 osób z tego rejsu trwała ok. 10 minut. U żadnej osoby nie stwierdzono podwyższonej temperatury ciała" – powiedział PAP Piotr Adamczyk z Katowice Airport.

Na lotnisku w Przyrzowicach tygodniowo ląduje sześć samolotów z północnych Włoch – cztery z Bergamo i dwa z Bolonii. W środę późnym popołudniem na lotnisku w Pyrzowicach pojawi się kolejny samolot z Bergamo. Podróżujące nim osoby także zostaną skontrolowane. Procedura ta będzie prowadzona do odwołania.

Jak przypomniał GIS, w ostatnich kilku dniach w północnych Włoszech (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont i Emilia Romania,) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Osoby, które były w tej części Włoch i zaobserwowały u siebie gorączkę, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, powinny bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Osobom, które nie zaobserwowały niepokojących objawów, GIS zaleca kontrolowanie stanu zdrowia przez dwa tygodnie – mierzenie temperatury i zwrócenie uwagi na występowanie objawów grypopodobnych. W razie wystąpienia objawów choroby powinny one powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Sanepid powinny też bezzwłocznie powiadomić osoby, które miały kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem.

GIS zwraca uwagę na konieczność przestrzegania zasad higieny: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Zgodnie z ostatnim raportem WHO z 24 lutego na świecie potwierdzono blisko 80 tys. przypadków zarażeń. W Chinach potwierdzono ponad 77 tys. zarażeń i zanotowano ponad 2,5 tys. ofiar śmiertelnych. Poza Państwem Środka potwierdzono ponad 2 tys. przypadków zachorowań w 29 państwach, m.in. w Iranie, Włoszech, Niemczech i we Francji. Poza Chinami wirus spowodował 23 zgony.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ joz/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus