"Izwiestija": drony Orłan-10 wzmocniły obronę obwodu kaliningradzkiego

Orłan-10 (fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej)

Rosyjskie bezzałogowe aparaty latające Orłan-10 wzmocniły armię w obwodzie kaliningradzkim. Ich zadaniem jest wsparcie piechoty morskiej, artylerii i obrony wybrzeża, a przede wszystkim będą pełnić zadania zwiadowcze – podał w czwartek dziennik "Izwiestija".

Jak powiedział dziennikowi ekspert Wiktor Murachowski, drony Orłan-10 przeznaczone są przede wszystkim do zwiadu i naprowadzania na cel. "Aparaty te tworzą pole zwiadowcze i informacyjne dla dowódcy brygady, który dzięki temu zawsze zna położenie nie tylko przeciwnika, ale i sił sojuszniczych" – powiedział ekspert.

Inny rozmówca "Izwiestii", historyk wojskowości Dmitrij Bołtienkow powiedział, że "szerokie zastosowanie aparatów bezzałogowych sprawi, że kontrola nad wodami Morza Bałtyckiego będzie skuteczniejsza".

Grupa wojsk lądowych w Kaliningradzie, regionie sąsiadującym z Polską, wzmacnia także swoje wojska rakietowe – relacjonują "Izwiestija". Przypominają, że w ostatnich latach 27. samodzielna brygada rakietowa, stacjonująca w miejscowości Donskoje, otrzymała najnowsze zestawy Bał i Bastion. "Pojawienie się w regionie nowej techniki wywołało poważne zaniepokojenie krajów sąsiednich należących do NATO" – podkreśla dziennik.

Bezzałogowy Statek Powietrzny (UAV) Orłan-10 przeznaczony jest do monitorowania obiektów w trudno dostępnych miejscach w każdych warunkach atmosferycznych. Dron może przebywać w powietrzu do 18 godzin i wykonywać zadania na wysokości od kilkudziesięciu do kilku tysięcy metrów. Jednocześnie drony przekazują współrzędne odległych zakamuflowanych celów o dowolnej porze dnia do punktu kontrolnego w czasie rzeczywistym z odległości do 120 km.

Według danych ministerstwa obrony Rosji ogółem w siłach zbrojnych znajduje się obecnie ponad 2 tysiące dronów.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło: PAP
comments powered by Disqus