Holandia: śledczy proszą mieszkańców Kurska o pomoc w śledztwie ws. zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines

B772 należący do Malaysia Airlines

Zespół śledczy, który bada zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines w 2014 r., w czwartek wezwał mieszkańców rosyjskiego miasta Kursk do podzielenia się informacjami o tym wydarzeniu. Eksperci proszą o zdjęcia, filmy, maile i oficjalne dokumenty.

Samolot malezyjskich linii lotniczych, wykonujący lot MH17, został zestrzelony 17 lipca 2014 r. przez prorosyjskich separatystów na wschodzie terytorium Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Jak ustalono, pochodził on z 53. Brygady Przeciwlotniczej Armii Federacji Rosyjskiej z Kurska.

„Chcemy wiedzieć, kto tworzył załogę wyrzutni, jakie było jej zadanie i od kogo pochodził rozkaz odpalenia ładunku” – mówi Andy Kraag z zespołu prowadzącego śledztwo, cytowany przez portal NOS.

„Chcemy też wiedzieć, kto zdecydował, że broń zostanie użyta na Ukrainie” – powiedział Kraag dodając, że zespołowi szczególnie zależy na informacji, dlaczego zestrzelono samolot pasażerski.

List znajduje się na stronie internetowej zespołu, według portalu został on także wysłany „do pewnej grupy osób” w Kursku. Jest on także rozpowszechniany w rosyjskich mediach społecznościowych, informuje NOS.

W katastrofie samolotu lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur zginęło prawie 200 Holendrów, wszystkich ofiar było 298. W czerwcu br. rozpoczął się w Holandii proces karny, w którym o zestrzelenie oskarża się trzech obywateli Rosji i jednego Ukraińca.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek


Przeczytaj również:
Katastrofa malezyjskiego Boeinga 777 na Ukrainie
Media: Boeing 777 zestrzelony nad Ukrainą przez rakietę Buk

Źródło: PAP
comments powered by Disqus