Hiszpania: Wspólnota Madrytu zarzuciła rządowi nieskuteczne kontrole sanitarne na lotnisku

Gabinet premier wspólnoty autonomicznej Madrytu Isabel Diaz Ayuso zarzucił we wtorek rządowi Hiszpanii brak skutecznych kontroli sanitarnych na stołecznym lotnisku Barajas.

Z oświadczenia władz wspólnoty Madrytu wynika, że wprowadzone 21 czerwca na lotnisku Barajas kontrole sanitarne są przeprowadzane niedbale, a podległe resortowi zdrowia służby nie “wyłapują” osób zainfekowanych koronawirusem.

W wydanej we wtorek deklaracji rząd Isabel Diaz Ayuso oszacował, że dotychczas zaledwie 4 pasażerów zostało zatrzymanych na lotnisku Barajas z objawami koronawirusa i poddanych kwarantannie. Podkreślił, że pozostałych 116 przybyszów zainfekowanych SARS-CoV-2 przeszło przez kontrole sanitarne.

Pozostali zakażeni pasażerowie samolotów, które wylądowały na lotnisku Barajas, zostali w kolejnych dniach pobytu skontrolowani przez służby medyczne w innych miejscach Hiszpanii lub sami zgłosili się do szpitali z objawami koronawirusa.

Wraz ze zniesieniem 21 czerwca przez rząd Pedra Sancheza stanu zagrożenia epidemicznego w Hiszpanii przywrócono swobodny ruch lotniczy z krajami strefy Schengen, wprowadzając jednocześnie pomiar temperatury ciała pasażerów w portach lotniczych.

W pierwszych dniach sierpnia władze wspólnoty autonomicznej Madrytu kilkakrotnie podważały informacje ministerstwa zdrowia Hiszpanii, dotyczące rozwoju epidemii na terenie stołecznej aglomeracji, wskazując na błędy w statystykach podawanych przez resort.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mal/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus