Hiszpania: nie udała się próba ewakuacji psów otoczonych przez lawę na La Palmie

Nie udało się w środę podczas akcji ratunkowej wydostać czterech psów uwięzionych przez lawę z wulkanu Cumbre Vieja w Todoque, w południowo-zachodniej części wyspy La Palma. Ewakuacja czworonogów miała odbyć się za pośrednictwem dronów, które od kilkudziesięciu dni dostarczały psom żywność.

Jak poinformował w środę Jaime Pereira z kierownictwa firmy Aerocamaras, która planowała wydobycie psów, po przybyciu dronów, na terenie dwóch nieruchomości w Todoque, gdzie dotychczas przebywały psy, nie znaleziono żadnego z nich.

Pereira wyjaśnił, że jego spółka podejmie się ewentualnej ewakuacji psów, jeśli te pojawią się ponownie na terenie posesji. “Prawdopodobnie z powodu gorąca ukryły się w innym miejscu” - dodał.

Od ponad tygodnia Aerocamaras ubiegała się u władz Wysp Kanaryjskich o zgodę na wysłanie dronów, by ratować otoczone przez lawę psy. Pozytywna odpowiedź została wydana w poniedziałek.

Od wtorku ekipa ratunkowa przeprowadziła na jednym z boisk La Palmy pierwsze testy dronów wyposażonych w siatkę i kamery, dzięki którym czworonogi miały zostać ewakuowane. Maszyny zostały też wyposażone w megafony odtwarzające nagrania z głosem właścicieli zwierząt.

Wulkan Cumbre Vieja, który wybuchł 19 września, zniszczył dotąd na La Palmie ponad 2 tys. budynków i wymusił ewakuację ponad 7000 osób.

Marcin Zatyka (PAP)

Źródło: PAP
comments powered by Disqus