Drony chronią afrykańskie zwierzęta

Drony chronią afrykańskie zwierzęta

Dzięki dronom można skutecznie śledzić i zatrzymywać kłusowników polujących na słonie i nosorożce - informuje „New Scientist”.

Podczas prób w warunkach polowych, prowadzonych w listopadzie 2013 r. w dwóch namibijskich parkach narodowych, drony o dwumetrowej rozpiętości skrzydeł latały w dzień i w nocy, przekazując na żywo obraz stad czarnych nosorożców.

Strażnicy mogli obserwować zwierzęta na ekranach i interweniować w razie pojawienia się kłusowników. Radiowe znaczniki, w jakie zapatrzone zostały nosorożce pozwalały określić położenie każdego stada.

Projekt sfinansowany został przez Google, zaś niezbędnym doświadczeniem podzielili się specjaliści ze Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody (WWF). Namibijskie Ministerstwo Środowiska i Turystyki (MET) uznało wyniki za zachęcające i chce objąć obserwacją stada słoni i nosorożców w wielu regionach kraju.

Według szacunków WWF afrykańscy kłusownicy zarabiają rocznie około 10 miliardów dolarów. Co roku ginie z ich rąk około 22 000 słoni, a tylko w Afryce południowej zginęło w ubiegłym roku około 1000 nosorożców.

Program wykorzystania dronów do ochrony zwierząt wdrażany jest także w Zambii, gdzie ma chronić gepardy. Eksperci zwracają jednak uwagę, że trzeba będzie wypracować możliwie najbardziej skuteczne i ekonomiczne strategie ich wykorzystania. (PAP)

Źródło: PAP
comments powered by Disqus