DORSZ: Wojskowe śmigłowce ratownicze wesprą LPR i TOPR

W-3 Sokół SAR w locie w akcji (fot. A.Dwulatek)

W celu wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego do działań zostały skierowane dwa Lotnicze Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze w ramach służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego – poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak podało DORSZ, zgodę na użycie wojskowych śmigłowców wydał szef MON Mariusz Błaszczak.

"Wsparcie TOPR związane jest z wydzieleniem śmigłowca ratowniczego z załogą do działań w ramach ratownictwa górskiego w rejonie Tatr i jest spowodowane koniecznością prowadzenia okresowych prac obsługowych na śmigłowcu W-3 TOPR. Dodatkowo wydzielony element wzmacnia działanie służby ASAR w rejonie odpowiedzialności TOPR. Zadania wykonuje LZPR-8 z miejsca lądowania zorganizowanego na terenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo Kondycyjnego w Zakopanem. LZPR-8 wydzielany jest z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego" – poinformowały służby prasowe dowództwa.

Wyjaśniły też, że wsparcie LPR "polega na realizacji transportów pomiędzy podmiotami leczniczymi dla pacjentów z podejrzeniem bądź rozpoznanym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, w szczególności ze skrajną niewydolnością oddechową w przebiegu COVID-19, wymagających wdrożenia i prowadzenia terapii pozaustrojowej".

W skład tej załogi wchodzi dodatkowy personel medyczny LPR z specjalistyczną aparaturą. Zespół może zostać wzmocniony Mobilnym Zespołem ECMO (extracorporeal membrane oxygenation, układ pozaustrojowego natleniania krwi). Zadania w tym zakresie wykonuje LZPR-9 z lotniska Tomaszów Mazowiecki, wydzielany z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej wchodzącej w skład 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – podało DORSZ.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus