Cieszyński Szpital Śląski uruchomił lądowisko dla helikopterów LPR

Lądowisko dla śmigłowców LPR na dachu Szpitala Śląskiego w Cieszynie (fot. szpitalslaski.pl)

Cieszyński Szpital Śląski uruchomił lądowisko dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na potrzeby szpitalnego oddziału ratunkowego. Powstało na dachu pawilonu łóżkowego. Koszt wraz z doposażeniem SOR wyniósł 7,4 mln zł.

„Szpital, w myśl przepisów, do końca 2020 r. musiał dysponować lądowiskiem. Udało nam się z sukcesem zrealizować tę ważną inwestycję w terminie. Lądowisko daje możliwość niesienia natychmiastowego ratunku pacjentom, którzy będą transportowani bezpośrednio do SOR, gdzie uzyskają pomoc w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Zyskane dzięki temu cenne minuty mogą decydować o życiu” – powiedział dyrektor szpitala Czesław Płygawko.

Zgodnie z przepisami resortu zdrowia, dotyczącymi wszystkich szpitali posiadających SOR, Szpital Śląski również musiał wybudować lądowisko. W przeciwnym wypadku oddział, obsługujący niemal 33 tys. pacjentów rocznie, zostałby zamknięty i przekształcony w izbę przyjęć. Placówka straciłaby w ten sposób 5,5 mln zł rocznie ze swojego budżetu.

Skala inwestycji robi duże wrażenie, ale to co robi jeszcze większe wrażenie to to, że pacjent z miejsca zdarzenia trafia bezpośrednio do szpitala. Daje to możliwość szybkiego i bezpiecznego transportu pacjentów na terenie nawet całego kraju – powiedział Marek Maślanka, Dyrektor Regionalny Regionu Południowego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i dodał – Z punktu widzenia LPR opcja lądowiska wyniesionego na dachu szpitala jest dla nas, jako jego użytkowników, najbezpieczniejsza i najwygodniejsza.


Uroczyste otwarcie lądowiska dla śmigłowców LPR w Szpitalu Śląskim w Cieszynie (fot. szpitalslaski.pl)

W Cieszynie rozważane były różne lokalizacje, ale ostatecznie budowa lądowiska na dachu pawilonu łóżkowego okazała się jedynym rozwiązaniem spełniającym wszystkie wymogi formalno-prawne, w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Kolejny atut to fakt przystosowania do startowania i lądowania zarówno w dzień jak i w nocy. Warto wziąć też pod uwagę, że lądowisko na dachu wyklucza obecność osób postronnych, które mogą przeszkadzać w akcji ratowniczej – powiedział dr. Marcin Podgórski, zastępca Dyrektora ds. Ratownictwa Medycznego, Organizacji i Planowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Szpital poinformował, że projekt składał się z dwóch części. Oprócz budowy lądowiska zmodernizowany został system zabezpieczenia przeciwpożarowego pawilonu łóżkowego. Koszt całości wyniósł 7,4 mln zł. Blisko 3,1 mln zł to pieniądze pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Budżet państwa przeznaczył na ten cel blisko 1,5 mln zł.

Źródło: PAP
comments powered by Disqus