Bydgoszcz: Nitro-Chem przekazał armii pierwsze 100 bomb lotniczych dla F-16
Nitro-Chem, należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej w lipcu uruchomił linię produkcyjną bomb lotniczych Mk 82. Z zakładu wyjechało pierwszych 100 bomb, a zgodnie z zamówieniem jeszcze w tym roku polskie Siły Powietrzne otrzymają kolejne 100 sztuk. W przyszłym roku zakład ma dostarczyć armii 200 bomb. Wcześniej bomby tego typu były kupowane od zagranicznych dostawców.
"Nowa linia technologiczna w bydgoskich zakładach chemicznych to przykład sukcesywnie realizowanej strategii polonizacji uzbrojenia będącego na wyposażeniu naszej armii. Rozwój krajowej produkcji i związana z tym niezależność w zakresie dostaw wpływają bezpośrednio na wzrost bezpieczeństwa państwa" - podkreślił cytowany w komunikacie wiceprezes PGZ Sebastian Chwałek.
Bomba lotnicza Mk 82 ogólnego przeznaczenia jest najpopularniejszą bombą stosowaną w samolotach F-16. Służy do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów na ziemi i wodzie. Uzbrojona ma 2,2 metra długości i średnicę 27,3 cm. Waży 227 kg, z czego 87 kg to materiał wybuchowy. Może nim być np. trotyl lub tritonal (kompozycja trotylu i proszku aluminiowego).
"Pociski Mk 82 wykorzystywane są przez niemal wszystkie wojska państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Liczymy więc nie tylko na dostawy dla naszej armii, ale również możliwość eksportu polskich bomb na rynki zagraniczne" – zaznaczył prezes Nitro-Chemu Krzysztof Kozłowski.
Wdrażanie w Polsce technologii produkcji bomb lotniczych Mk 82 jest rezultatem umowy podpisanej w listopadzie 2017 r. pomiędzy RWM Italia a Nitro-Chemem dotyczącej współpracy przy produkcji standardowych amerykańskich bomb lotniczych rodziny Mk-80. Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie z RWM Italia należącym do grupy Rheinmetall Defence, certyfikowanym i światowym liderem w produkcji bomb lotniczych. W połowie lipca bydgoska firma otrzymała certyfikat umożliwiający produkcję bomb Mk 82.
Zakłady Chemiczne Nitro-Chem należące oprócz wytwarzania materiałów wybuchowych na potrzeby polskich sił zbrojnych i armii sojuszniczych zajmują się m.in. napełnianiem nimi min, bomb lotniczych i różnych kalibrów pocisków artyleryjskich i moździerzowych. Część produkowanych materiałów wybuchowych sprzedawana jest odbiorcom cywilnym, a wykorzystywana jest głównie w górnictwo i przy budowie dróg. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ mok/
Komentarze