Przejdź do treści
Źródło artykułu

Bułgaria: zaostrza się spór o nowe myśliwce dla lotnictwa wojskowego

Centroprawicowa partia premiera Bułgarii Bojko Borysowa GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) zarzuciła prezydentowi Rumenowi Radewowi ingerowanie w przetarg na zakup myśliwców dla sił zbrojnych.

Na specjalnej konferencji prasowej w niedzielę wieczorem wiceszef GERB i przewodniczący jej klubu poselskiego Cwetan Cwetanow oświadczył, że istnieją podejrzenia dotyczące „korupcyjnego mechanizmu na najwyższym szczeblu politycznym”. „Mamy uzasadnione podejrzenia, że prezydent Radew bronił zakupu szwedzkich myśliwców jeszcze zanim tymczasowy rząd (sprawujący władzę od stycznia do maja br. - PAP) podjął ostateczną decyzję w tej sprawie” – oznajmił.

Zdaniem poniedziałkowej prasy bułgarskiej „GERB wypowiedział wojnę prezydentowi”.

Część bułgarskich polityków nie popiera decyzji o rozpoczęciu negocjacji ze szwedzkim koncernem SAAB w sprawie zakupu ośmiu nowych myśliwców Gripen i opowiada się za nabyciem używanych amerykańskich F-16, oferowanych przez Portugalię.

Komisja ministerstwa obrony, która rozpatrywała trzy oferty, jakie napłynęły po ogłoszeniu przetargu, jako najlepszą oceniła ofertę Szwecji dotyczącą nowych JAS 39 Gripen koncernu SAAB, a w drugiej kolejności – włoską ofertę na używane samoloty Eurofighter Typhoon. Trzecia oferta, złożona przez Portugalię, została przez resort oceniona negatywnie i nie była uwzględniana.

„Powinniśmy dowiedzieć się, czy na komisję wywierano naciski i dlaczego ta oferta (Portugalii) nie była brana pod uwagę” – powiedział Cwetanow. Jego zdaniem sprawę powinna zbadać specjalna parlamentarna komisja.

Według resortu obrony koncern SAAB zaproponował nie tylko nowe samoloty, lecz i najkorzystniejsze warunki finansowe, w tym najdłuższy okres spłaty. W ubiegłym tygodniu premier Borysow poinformował, że negocjacje z SAAB-em mają się rozpocząć w najbliższym czasie.

Prezydent Radew, generał rezerwy i dawny dowódca lotnictwa wojskowego, nie ukrywał, że opowiada się za zakupem nowych samolotów. W niedawnym wywiadzie telewizyjnym skrytykował rząd za zapowiedź odstąpienia od planowanego kupna nowych Gripenów na rzecz używanych amerykańskich F-16. "Toczy się spór między +lotnikami+ i lobbystami, którzy chcą kupić samoloty, które będą o osiem lat starsze od posiadanych obecnie (rosyjskich MiG-29) i w chwili nabycia będą miały wyczerpany resurs" – mówił Radew.

W ubiegłym tygodniu ministerstwo obrony poinformowało, że do 2029 roku zamierza przeznaczyć 3,54 mld lewów (1,77 mld euro) na modernizację sił zbrojnych, w tym 1,5 mld lewów (750 mln euro) na myśliwce. Plan resortu wymaga zatwierdzenia przez parlament.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony