Przejdź do treści
Źródło artykułu

Bielan: wkrótce rozbiórka starego terminala na lotnisku w Radomiu

Prawdopodobnie jeszcze w drugiej połowie kwietnia rozpocznie się rozbiórka starego terminala na lotnisku w Radomiu – powiedział PAP w czwartek wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Ostatnia firma, która wynajmowała tam pomieszczenia, zapowiedziała, że do końca tygodnia je opuści.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) poinformowało w czwartek, że do końca przyszłego tygodnia spółka Lagardere Travel Retail (LTR), która prowadziła na lotnisku w Radomiu działalność usługowo-handlową, opróżni pomieszczenia w Porcie Lotniczym Radom – Sadków. Jak podano w komunikacie prasowym PPL, "strony uzgodniły, iż nie będą komentowały tych działań publicznie".

Umowa na wynajem lokalu została wypowiedziana francuskiej firmie w listopadzie 2018 roku przez syndyka, który przejął całość majątku radomskiego portu. Spółka LTR uznała, że było to niezgodne z prawem i sprawa trafiła do sądu.

Teraz jednak – jak powiedział PAP w czwartek wicemarszałek Senatu Adam Bielan – doszło do porozumienia miedzy PPL a LTR. Jego zdaniem nic nie będzie już stało na przeszkodzie, żeby po opuszczeniu lokalu przez francuską firmę, rozpoczęła się rozbiórka starego terminala, a następnie budowa nowego tego typu obiektu. "To jest ekspresowe tempo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że nowy właściciel przejął lotnisko w październiku ub. roku; trzeba było przygotować dokumentację, przetargi, a w kwietniu rozpoczyna się już budowa" – ocenił wicemarszałek Senatu.

Port Lotniczy w Radomiu jest projektowany jako lotnisko czarterowe i obsługujące linie niskokosztowe. W pierwszej fazie lotnisko ma obsłużyć rocznie 3 mln pasażerów, a docelowo 10 mln osób.

Istniejący terminal na lotnisku w Radomiu ma być rozebrany. W jego miejsce powstanie nowy, który ma spełniać wymogi pasażerów lotów czarterowych. W pierwszej fazie terminal ma mieć powierzchnię 30 tys. m kw., z czego główna hala ma mieć 258 m kw. W terminalu będzie 30 stanowisk check-in, dziewięć stanowisk kontroli bezpieczeństwa, po osiem stanowisk kontroli dokumentów na wylotach i przylotach, 10 bramek wylotowych, trzy karuzele odbioru bagażu.

Na początku lotnisko ma dysponować parkingami na 880 miejsc parkingowych, z możliwością rozbudowy do ok. 3,5 tys., oraz dworzec autokarowy z 15 stanowiskami postojowymi.

Pod koniec lutego Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze podpisało kilka innych umów dotyczących budowy lotniska w Radomiu. Chodzi m.in. o wykonanie projektów budowlanych wraz z programami funkcjonalno-użytkowymi nowego terminala, dróg kołowania i płyt postojowych oraz lotniskowych parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców. Jeszcze w kwietniu ma być rozstrzygnięty przetarg na przebudowę i wydłużenie drogi startowej lotniska w Radomiu. Port w Radomiu ma być gotowy pod koniec 2020 roku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony